28 listopada 2021 drużyna złożona z uczniów klasy 8a (Szymon Szpunar, Mikołaj Wrona, Kacper Rzegocki, Filip Drożdż) oraz opiekun (Maciej Sawicki) reprezentowali naszą szkołę na Międzynarodowych Zawodach Robotów ROBOmotion (https://www.facebook.com/rzeszowrobomotion). Jednym z organizatorów była Politechnika Rzeszowska, a odbyła się ona na Hali Podpromie w Rzeszowie.
Zawody skierowane były głównie do studentów, aczkolwiek mogły startować również drużyny ze szkół średnich czy podstawowych, a nawet osoby dorosłe. W związku z tym poziom był bardzo wysoki. Rzeszów odwiedzili zawodnicy z całej Polski (zapewne z powodu pandemii nie było drużyn zagranicznych).
Jest to dość typowy konkurs podzielony na aż 17 konkurencji w tym klasyczne walki sumo, jeżdżenie po linii, labirynt, przeciąganie liny, czy mniej oczywiste zbieranie cebuli lub zupełna nowość w Polsce - walki robotów polegające na zniszczeniu przeciwnika!
My wzięliśmy udział w dwóch konkurencjach:
- w najliczniej obsadzonej - Lego Sumo (ponad 30 robotów),
- Lego Tug of War, czyli przeciąganie liny (olbrzymie, maksymalnie 5 kilogramowe konstrukcje, zbudowane z setek elementów, w tym wielu elementów elektronicznych - to trudne wyzwanie podjęło 8 drużyn, choć zgłoszonych było więcej, ale nie wszyscy pojawili się na zawodach) .
Ze względu na dużą ilość zawodników w Lego Sumo roboty były podzielone na 8 grup po 4 uczestników. Nasz robot wygrywając jeden pojedynek oraz dwa remisując zajął 2 miejsce w swojej grupie i niestety odpadł z dalszej rywalizacji.
Było na co popatrzeć w rywalizacji przeciągania liny. Konstrukcje były bardzo ciekawe, skomplikowane i zaawansowane technologicznie. Nasz robot prezentował solidny poziom, walczył dzielnie, ale nie sprostał 3-em najlepszym przeciwnikom i zajął dobre 4 miejsce.
To był najprawdopodobniej największy konkurs robotów w Polsce w tym roku, a dla nas to debiut w zawodach tego typu. Uważam więc, że jak na początek nasze konstrukcje na pewno nie przyniosły wstydu naszym ambitnym uczniom - wręcz przeciwnie - był powód do satysfakcji. Szczególnie robot SoninaBot-Ursus robił bardzo dobre wrażenie i zwracał uwagę swoimi rozmiarami i rozwiązaniami technicznymi. Była to dla nas wszystkich niezwykle cenna lekcja, która na pewno będzie zapamiętana na zawsze i da nam sporo doświadczenia. Uczniowie mogli sprawdzić się też przed kamerą telewizji polskiej czy lokalnego radia
Naszym celem na ten rok szkolny jest oczywiście konkurs GG Robot 2022. To wspaniały konkurs (pod każdym względem), ale jego charakter jest inny niż Robomotion. Na GG Robot maszyny wykonują określone zadania na stole konkursowym, które poznamy w lutym. Czekamy zatem na zadania, rozwijając ciągle swoje umiejętności.