W dniach 23 – 25 kwietnia 2024 reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Budowy i Programowania Robotów – GG Robot 2024 w G2Arena (Jasionka).
Był to już nasz 5-ty udział w tym konkursie. Za każdym razem wygrywaliśmy w co najmniej jednej kategorii wiekowej (zazwyczaj w dwóch) i tym razem … znowu to zrobiliśmy (dwa razy)
* * * (a teraz wersja dla tych którzy lubią czytać i wiedzieć więcej) * * *
W tym roku zgłoszona była rekordowa ilość – około 100 drużyn z całej Polski. Na konkurs zdążyło się przygotować i przyjechać 69 drużyn w kategorii klas 4-8 oraz 10 drużyn w kategorii Open (bez limitu wieku). Konkurencja była ogromna, a szanse dla początkujących minimalne, ponieważ pierwszy raz połączono kategorie wiekowe 4-6 oraz 7-8. Wiele drużyn startuje od lat i ma już spore doświadczenie, ale pojawiają się nowe, dobre drużyny.
Naszą szkołę reprezentowała rekordowa ilość drużyn, bo aż 6:
1) SoninaBOT-51 (Martyna Górka, Kajetan Nowak, Miłosz Bodzak, Maksymilian Szmuc, Philip Lisikiewicz – klasa 5b)
2) SoninaBOT - Wyrewolwerowani Rewolwerowcy (Zuzanna Polińska, Amelia Pasierb, Jeremiasz Józefczyk, Igor Piątek – klasa 5a)
3) SoninaBOT – 6 (Kacper Drożdż, Bartosz Filip, Wojciech Mitoraj, Kacper Szmuc – klasa 6)
4) SoninaBOT – EL-PRIMO (Krystian Twardak – kl.7a, Mikołaj Cwynar – kl.8, Kamil Mroczka – kl.8, Szymon Wyczarski – kl.7a)
5) SoninaBOT – MDDM (Donata Bielecka kl.8, Dominik Szpunar – kl.7a, Miłosz Szpunar – kl.7a, Maksymilian Wrona – kl.7a)
I w kategorii OPEN nasi utytułowani absolwenci
6) SoninaBOT – OG (Szymon Szpunar – ALO Rzeszów, Filip Drożdż – ZSE Rzeszów, Mikołaj Wrona – ZSE Rzeszów, Kacper Rzegocki – ZS nr2 w Łańcucie – wszyscy chodzą do klasy 2)
Konkurs jest podzielony na 3 części:
1. Pierwsza zaczyna się już w lutym i polega na napisaniu dwuetapowej, rozbudowanej dokumentacji robotów. Następnie już na konkursie należy zaprezentować swoją drużynę i roboty. Cały ten etap to 1/3 ostatecznego wyniku. Najlepszą dokumentację i prezentację z naszych ekip miała drużyna SoninaBOT – MDDM (5 miejsce). Pozostałe drużyny też zaprezentowały się całkiem dobrze (np. drużyny SoninaBOT – 51 i EL-PRIMO prezentację miały nawet lepszą niż MDDM).
Drużyny z kategorii OPEN nie tworzą dokumentacji i nie prezentują się tego dnia.
2. Drugim etapem konkursu są eliminacje. Każda drużyna ma 3 punktowane przejazdy na stole konkursowym. Dwa najlepsze wyniki są liczone do ostatecznej klasyfikacji. Tu najlepsza w kategorii klas 4-8, okazała się drużyna SoninaBOT – MDDM ze średnią 818 punktów!! Druga drużyna w konkursie (ZROBOTYZOWANI) nie odstawała jednak bardzo, bo miała aż 607,5 punktów co zapowiadało emocje dnia kolejnego.
W kategorii OPEN najlepszą drużyną okazała się SoninaBOT – OG z wynikiem (449 punktów). Co ciekawe klasy 4-8 i uczniowie klas średnich mieli te same zadania (i taką samą punktację), a jednak to uczniowie ze szkoły podstawowej mieli wyższe wyniki. To pokazuje jak dużo pracowali nad swoimi maszynami!!
3. Trzecim etapem były pojedynki robotów. Na podstawie wyników z eliminacji rozpisywane jest całe drzewko konkursowe i drużyny stają naprzeciw siebie w bezpośrednich pojedynkach. Lepszy przechodzi dalej, aż dotrze do samego finału. Dopuszczalna jest jedna porażka. Runda te generuje bardzo duże emocje. Czasami aż zbyt duże.
Dla naszych najmłodszych drużyn ta runda okazała się bardzo trudna, ale każda z naszych drużyn wygrała chociaż jeden bezpośredni pojedynek. Niestety zdarzyło się też, że dwie nasze starsze drużyny (SoninaBOT – 6 i SoninaBOT-LE-PRIMO) musiały stanąć naprzeciw siebie. Nie są to komfortowe momenty delikatnie mówiąc. Nasza najbardziej doświadczona (i najbardziej zaangażowana w przygotowania) drużyna SoninaBOT – MDDM nie miała sobie równych w tej rundzie. Praktycznie niezagrożona przeszła jak burza przez wszystkie rundy. W jednym momencie (przez złośliwość rzeczy martwych – eh też żyroskop ) mogło być słabo, ale sędziowie byli wyrozumiali i pozwolili spokojnie przygotować roboty do startu. W innej sytuacji niedokładności stołu konkursowego spowodowały potrzebę lekkiej przebudowy robota przed samym startem (w czasie 120 sekund!!). Ale uczniowie z tej drużyny to po prostu mistrzowska ekipa i stres ich nie pokonał!! Na spokojnie – to podstawa.
W kategorii OPEN ekipa złożona z absolwentów (SoninaBOT-OG) doszła do finału i została tam pokonana przez drużynę, która w eliminacjach była 2. To żaden wstyd – przeciwnicy byli bardzo mocni. Zwycięstwo w finale było na wyciągnięcie ręki, jednak jeden z robotów odmówił posłuszeństwa i nie wystartował.
-----------------------------------
---> W Y N I K I <---
KLASYFIKACJA GENERALNA GG ROBOT 2024 (powstała po zsumowaniu punktów z wszystkich etapów konkurs)
1 miejsce (i tytuł Laureata konkursu kuratoryjnego) – SoninaBOT–MDDM z wynikiem 93% (absolutne mistrzostwo – czapki z głów itp.)
10 miejsce (i tytuł Finalisty konkursu kuratoryjnego) – SoninaBOT–EL-PRIMO z wynikiem 63% (dobre miejsce, ale dałoby się jeszcze lepiej )
16 miejsce – SoninaBOT–6 z wynikiem 58% (to dobry wynik jak na klasę 6)
24 miejsce – SoninaBOT-51 z wynikiem 53% (świetny wynik jak na drużynę, która dopiero zaczyna)
38 miejsce - Sonina - Wyrewolwerowani Rewolwerowcy z wynikiem 43% (miejsce mniej więcej w połowie stawki to również dobry start naszych początkujących robotyków)
KLASYFIKACJA GENERALNA GG ROBOT OPEN 2024
1 miejsce – SoninaBOT-OG (świetny występ po roku przerwy od konkursu GG Robot – brawo!!!)
------------------------------------
PODSMOWANIE
Uważam, że zwycięstwo w całym konkursie drużyny SoninaBOT – MDDM, było bezdyskusyjne i w pełni zasłużone. Ilość włożonej pracy przełożyła się na doskonały wynik. Zauważalne było też to, że w razie problemów drużyna była gotowa na modyfikacje robota czy uruchamianie planu B (warto mieć plan B, czy plan C). To cechuje najlepszych.
Co ważne, członkowie drużyn pomagali sobie nawzajem, pomimo tego, że przecież rywalizowali przeciwko sobie. Gdy spotkały się dwie drużyny z Soniny w pojedynku robotów to zrezygnowały z uruchamiania swoich robotów, które miały przeszkadzać przeciwnikowi (co było zgodne z regulaminem). Walka była prowadzona w przyjaznej atmosferze i z poszanowaniem zasad fair play, ponieważ tylko takie zwycięstwo ma sens.
Młodsze drużyny dały z siebie bardzo dużo, ale to nie wystarczyło na TOP10 – konkurencja była zbyt duża, a doświadczenie w trudnych, stresujących sytuacjach zbyt małe. Do tego trzeba się jeszcze sporo nauczyć, aby móc rywalizować ze starszymi.
Nasz występ oceniam na świetny, choć była jeszcze rezerwa. Niektórzy uczniowie nie dalie z siebie wszystkiego.
W czerwcu chcemy wystąpić w ostatnim w tym szkolnym konkursie – Roztoczańskiej Lidze Robotów. Chciałbym, aby pojechali tam tylko Ci najbardziej zaangażowani. Przygotowania utrudni nam wyjazd do Hiszpanii z programu Erasmus+.
PODZIĘKOWANIA:
Chciałbym podziękować wszystkim którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do tego sukcesu. Przede wszystkim dzieciom którym się chciało!!! Bez Was nie byłoby niczego.
Oczywiście dziękuję Pani dyrektor Annie Czachur za nieustanne wsparcie i pomoc w opiece nad dziećmi w czasie konkursu. Jak również wójtowi Gminy Łańcut Jakubowi Czarnocie za wsparcie finansowe dowozu uczestników na konkurs przez te wszystkie 3 dni.
Maciej Sawicki – opiekun drużyn SoninaBOT
Zdjęcia: Maciej Sawicki i Kacper Rzegocki