We wtorek – 18 kwietnia – uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wzięli udział w niezwykłych zajęciach, które odbyły się w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”.
Interaktywne wystawy o różnorodnej tematyce z pewnością rozbudziły ciekawość młodych naukowców. Pierwsza z nich związana była z tematem bardzo nam bliskim, czyli lotnictwem. Jak wygląda balon, a jak sterowiec? Jak zbudowane jest skrzydło samolotu? Czy łatwo jest sterować samolotem i obsługiwać radiostację? Co można zobaczyć, prześwietlając walizkę? Na jakiej wysokości latają samoloty? Te pytania nie zostały bez odpowiedzi.
Obok wielu interaktywnych eksponatów wystawy „Lotnictwo”, miejsce znalazła również ekspozycja poświęcona ważnym dla historii lotnictwa postaciom. Wśród nich bystre oczy uczniów szybko odnalazły podobiznę naszego patrona – kapitana Wacława Nycza, którego rocznicę śmierci dzień wcześniej wspominaliśmy.
Gdy już wszystkie dzieci zaspokoiły swoją lotniczą ciekawość, przyszła pora na odwiedzenie wystawy „Przyroda”, w której pokazany został świat w makro- i mikroskali. Ziemia i jej położenie w kosmosie, budowa naszej planety, żywioły, królestwo roślin i zwierząt – o tym wszystkim uczniowie mogli sporo się dowiedzieć, korzystając z interaktywnych stanowisk. Przekonali się również, jak ważne jest dbanie o naszą Ziemię, co jej zagraża i jak można ją ratować.
Ostatnia już wystawa zatytułowana „Żyję” zabrała nas w niezwykłą podróż w głąb ludzkiego organizmu. Dzieci miały okazję w sposób doświadczalny sprawdzić na czym polega ruch, jak działają nasze zmysły, za co odpowiada mózg i jak to możliwe, że całe nasze ciało tak sprawnie funkcjonuje.
Nietypowe lekcje minęły bardzo szybko, ale wiedza, którą uczniowie dzisiaj zdobyli prawdopodobnie na długo pozostanie w ich pamięci. Podobnie jak wrażenia i emocje, które tej nauce towarzyszyły.