Wesołych Świąt Wielkanocnych
2025.04.16 - Dzień Patrona
Kwiecień to miesiąc szczególnej pamięci o Patronie naszej szkoły – Wacławie Nyczu. W środę, 16 kwietnia 2025 r. – dzień przed rocznicą śmierci, a jednocześnie 3 dni przed urodzinami kapitana – po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Patrona. Uczniowie już kilka dni wcześniej rozpoczęli przygotowania do tej uroczystości. Uzupełniali i systematyzowali wiedzę niezbędną do udziału w konkursie wiedzy o kapitanie Wacławie Nyczu, wykonywali prace plastyczne na temat „Kapitan Wacław Nycz – patron naszej szkoły”. Najmłodsi uczniowie wraz z rodzicami konstruowali samoloty, które później brały udział w turnieju lotów.
Nagroda dla zwycięzców wszystkich konkursów to wycieczka na lotnisko w Krośnie, gdzie uczniowie – dzięki uprzejmości Aeroklubu Rzeszowskiego – będą mieli okazję polecieć samolotem lub szybowcem. Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursach, zostali nagrodzeni wielkimi brawami i pamiątkowymi dyplomami.
W konkursie plastycznym „Kapitan Wacław Nycz – patron naszej szkoły” nagrodzono następujących uczniów:
1 miejsce – Hanna Ruszel (kl. 5a)
2 miejsce – Arkadiusz Kozera (kl. 6a), Ksawery Buż (kl. 6a)
3 miejsce – Maja Witiuk (kl. 4)
Do testu wiedzy o patronie przystąpiło 19 uczniów z klas 4-7.
Zwycięzcami konkursu zostali: Tymoteusz Bar (kl. 5a), Maksymilian Surmacz (kl. 5a) oraz Maja Szpila (kl. 6a). Drugie miejsce zajęli: Jan Przystaś (kl. 5b), Tymon Jóżefczyk (kl. 5b), Mateusz Nycz (kl. 5a), Arkadiusz Kozera (kl. 6a), a miejsce trzecie: Maja Grela (kl. 5b), Damian Szpunar (kl. 5a), Łukasz Długosz (kl. 5a)
W turnieju lotów papierowych samolotów wzięło udział 34 śmiałków. Zwyciężyli: Jędrzej Polański (kl. 1b), Adam Szajwaj (kl. 2b) oraz Hubert Kaduk (kl. 3a). Na drugim miejscu w swoich kategoriach uplasowali się: Szymon Witiuk (kl. 1b), Filip Sekunda (kl. 2b) i Kacper Słoninka (kl. 3b). Nagrody za trzecie miejsce trafiły do: Seweryna Borcza (kl. 1a), Mileny Wilczek (kl. 2a) oraz Michała Filipa (kl. 3b).
Gratulujemy zwycięzcom. A wszystkim, którzy tym razem nie znaleźli się w gronie laureatów, dedykujemy słowa naszego patrona: "Kiedy już zwątpisz w siebie, spróbuj jeszcze raz... Potem jeszcze raz."
11
XVIII Targi Edukacyjne powiatu łańcuckiego
W dniu 15 kwietnia 2025r. uczniowie klas 8 mieli przyjemność uczestniczyć w XVIII Targach Edukacyjnych powiatu łańcuckiego. Swoje stanowiska przygotowały m.in. licea, technika i szkoły branżowe z okolic. A było na co popatrzeć! Uczniowie mieli możliwość wypróbowania swoich umiejętności na symulatorze lotów, a także podpatrzenia pracy mechaników oraz fryzjerów „na żywo”. Przygotowano wiele ciekawych występów, m.in. muzycznych, akrobatycznych i tanecznych. Uczniowie z chęcią poczęstowali się oferowanymi przekąskami i brali udział z zajęciach oraz zabawach zorganizowanych przez uczniów szkół średnich. Dużym powodzeniem cieszyły się porady z doradztwa zawodowego. Dodatkowo na Targach zaprezentowała się również Bursa Szkolna, Powiatowy Urząd Pracy oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łańcucie. Dzięki uczestnictwu w wydarzeniu nasi uczniowie zapoznali się z szeroką ofertą edukacyjną z okolic i z pewnością mogli wybrać placówkę idealną dla siebie.
1
2025.04.12 - Międzynarodowy Turniej Robotów w Rybniku
Podium na Międzynarodowym Turnieju Robotów w Rybniku
11 kwietnia 2025 wyjechaliśmy z Soniny, aby dzień później (12 kwietnia) wziąć udział w XV Międzynarodowym Turnieju Robotów (Robotic Tournament) w Rybniku, który odbył się w (ZST w Rybniku).
Pojechaliśmy dzień wcześniej, aby być bliżej miejsca konkursu i nie musieć rano się spieszyć jadąc tak daleko. Poza tym chcieliśmy trochę pozwiedzać dość mało znaną nam okolicę. Odwiedziliśmy kolejno piękną dzielnicę Katowic o nazwie – Nikiszowiec, a następnie pospacerowaliśmy po centrum tego miasta. Potem udaliśmy się do Gliwic (gdzie mieliśmy zarezerwowany apartament), a wieczorem udaliśmy się na spacer po rynku i jego okolicach. Następnego dnia rano udaliśmy się do Rybnika, który okazał się dużo ładniejszy niżby można było się spodziewać (to naprawdę ładne miasto).
Do konkursu w Rybniku zarejestrowała się bardzo duża ilość drużyn z 9 krajów (m.in. Turcja, Włochy, Litwa, Czechy, Słowacja, Rumunia, Ukraina). Zgłoszono ponad 500 robotów!!! Jednak nie wszystkie drużyny pojawiły się na konkursie. Realna ilość robotów była zatem mniejsza pewnie o około 25%, co mimo wszystko daje bardzo dużą ilość uczestników. Konkurs wygląda zupełnie inaczej niż GG Robot. Bardziej przypomina (XChallenge), a konkurencji jest aż 15. My wystartowaliśmy w czterech z nich. Nasza reprezentacja złożona z 7 osób to 5 uczniów naszej szkoły i dwójka absolwentów. Trzeba też wiedzieć, że na konkursie nie ma limitu wieku uczestników więc rywalizowaliśmy z uczniami szkół podstawowych, średnich, studentami i osobami dorosłymi które są pasjonatami robotyki!!!
NASZE ROBOTY:
1) W konkurencji RoboStrong for LEGO (przeciąganie liny) 2 roboty SoninaBOT-Zygzak i SoninaBOT-Gimli. Zbudowane przez Krystiana Twardaka i Szymona Wyczarskiego (z asystą Martyny Górki i Kajetana Nowaka)
2) W konkurencji Line Follower for LEGO (jazda po linii) 2 roboty SoninaBOT-Crocodilo i SoninaBOT-Ciri zbudowane przez Kacpra Drożdża, Bartosza Filipa i Donatę Bielecką.
3) W konkurencji RoboDragRace for LEGO (wyścigi) 1 robot SoninaBOT- SoninaBOT-Śmigacz (Donata Bielecka, Szymon Szpunar i Dominik Szpunar)
4) W konkurencji Sumo for LEGO (walki sumo) 1 robot SoninaBOT-Bambik (Dominik Szpunar, Kacper Drożdż)
Z racji tego, że konkurs miał międzynarodową reprezentację i nie było podziału na kategorie wiekowe, poziom był niezwykle wysoki. To co na innych konkursach starczyłoby nawet na podium tutaj to był środek tabeli. Naszym problemem była też bardzo mała ilość czasu po GG Robot (1,5 tygodnia). Część robotów zaczęła powstawać już wcześniej, ale jednak większość uwagi i czasu poszła na GG Robot.
PRZEBIEG KONKURSU:
1) RoboStrong for LEGO – to nasza koronna konkurencja. W przeciąganiu liny wygrywamy w różnych konkursach nieprzerwanie od jesieni 2022 (5 zwycięstw z rzędu). Tutaj jednak masa i wielkość robota była znacznie mniejsza (tylko 2kg) niż dotychczas, a konkurencja znaczenie większa. Zupełnie nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. Przygotowaliśmy 2 mocne roboty wykorzystujące podobne rozwiązania jak dotychczas. Na konkursie okazało się, że zostaliśmy podzieleni na małe grupy z których wychodziły po 2 roboty. Pech chciał, że jeden z naszych robotów trafił do grupy śmierci w której aż 3 roboty miały potencjał na podium konkursu. Jednym z nich był robot z drużyn Pana Łukasz Jurek (Bunlab Team – pozdrawiamy) spod Opola. Ciągle rywalizujemy z nimi o podium w konkursach. Po niezwykle wyrównanych pojedynkach z grupy wyszedł nasz robot oraz bardzo mocny zawodnik z Rybnika (on był wyraźnie lepszy). Robot Bunlabów niespodziewanie odpadł już na tym etapie. W innej grupie rywalizował nasz drugi robot i po niesamowitej i wyrównanej rywalizacji (szczególnie z robotem z Ostrawy z Czech) wyszedł z 1 miejsca. W fazie pucharowej spotkały się najlepsze roboty i stoczyły ze sobą całą serię pojedynków. Do małego finału (walka o 3 miejsce) doszły oba nasze roboty, a do dużego finału roboty z Rybnika i Włoch. Zdobyliśmy 3 i 4 miejsce, ale poziom trudności i satysfakcja po tym konkursie była większa niż dotychczas gdy zdobywaliśmy pierwsze miejsca.
2) W Line Follower for LEGO - mamy już pewne doświadczenie (i nawet podium w XChallange), ale tutaj ilość świetnych i szybkich konstrukcji była bardzo duża. Poziom najlepszych robotów był niezwykle wyrównany. Do wejścia do finału (Top8) naszemu najlepszemu robotowi zabrakło około 2 sekund (miał czas 10:45). Drugi robot był jeszcze kilka miejsc niżej pomimo całkiem ładnej i precyzyjnej jazdy. Ale to było za mało. W tej konkurencji wystartowało tu aż 40 robotów.
3) RoboDragRace for LEGO – jest to konkurencja w której trzeba przejechać po linii 12 metrową trasę (jak najszybciej). Wydaje się proste, ale takie nie jest. Jako, że nie mamy (na razie) gdzie ćwiczyć całe programowanie robota odbywało się w zasadzie podczas konkursu. Efektem tej pracy było to, że ostatecznie nasz robot przejechał trasę zgodnie z regulaminem (po linii). Nie jest to wcale takie oczywiste, bo w tej konkurencji startujemy 4-ry raz i dopiero pierwszy raz nam się to udało. W Rybniku większości robotów (12 z 21) ta sztuka nie udała się ani raz. To pokazuje trudność tej konkurencji. Tym większa była satysfakcja z pokonanej trasy.
4) Sumo for LEGO – trudna konkurencja w której nie mamy wielkiego doświadczenia. Wiele ekip specjalizuje się w tym od wielu lat (znowu pozdrawiamy BUNLAB Team ). Pomimo tego wystawiliśmy dobrego robota, który wygrał trzy pojedynki w swojej grupie przegrywając 2 razy. Z nie do końca zrozumiałych dla nas przyczyn niektóre drużyny miały 1 pojedynek więcej co pozwoliło im zdobyć więcej punktów i wyjść z grupy. My nie mieliśmy takiej szansy. Jak się okazało w naszej grupie rywalizowaliśmy m.in. z robotami z Włoch, ze Słowacji jak również z Technikum Elektronicznego z Rzeszowa, którego budował Filip Drożdż (pozdrawiamy), brat Kacpra. Musieliśmy pojechać aż do Rybnika, by bracia mogli zawalczyć między sobą (podgrup było aż 8 więc prawdopodobieństwo takiego zdarzenia wynosiło 12,5% ).
----------------------------------------------------
WYNIKI:
III miejsce w RoboStrong dor LEGO (świetny wynik!!!)
4 miejsce w RoboStrong dor LEGO (to samo co wyżej)
9 miejsce w RoboDragRace for LEGO
18 miejsce w Line Follower for LEGO
24 miejsce w Line Follower for LEGO
-------------------------------------------------------
PODSUMOWANIE I PODZIĘKOWANIA
Konkurs w Rybniku zaskakuje swoją skalą. Odbywa się w szkole, a nie na żadnej spektakularnej hali (jak na np. G2Arena). Jednak ilość drużyn i zaciętość rywalizacji jest na najwyższym poziomie (trudność podobna jak rok temu w Brnie). Każde takie doświadczenie rozwija i uczy pokory. A cały wyjazd to pewnego rodzaju nagroda za rok pracy tych dzieci.
Bardzo dziękujemy wszystkim którzy nam pomogli w tym pani dyrektor, panu Piotrowi Twardakowi (za transport i opiekę) oraz firmie Asseco Poland za dofinansowanie dojazdu na konkurs.
12
2025.04.05 - XXII Turniej Tenisa Stołowego
XXII Turniej Tenisa Stołowego o „Puchar Prezesa UKS SONINIANKA Sonina” przeszedł do historii!
W sobotę 5 kwietnia 2025 roku w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Soninie odbyła się XXII edycja Turnieju Tenisa Stołowego o „Puchar Prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego SONINIANKA Sonina”. W sportowych zmaganiach wzięło udział aż 67 zawodniczek i zawodników, reprezentujących sześć szkół podstawowych z terenu Gminy Łańcut: SP Cierpisz, SP Handzlówka, SP Kraczkowa, SP Rogóżno, SP Wysoka oraz gospodarze turnieju – Szkoła Podstawowa w Soninie.
Oficjalną część wydarzenia rozpoczęła interesująca prelekcja pani Moniki Babki z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łańcucie. Jej wykład poświęcony był zasadom zdrowego odżywiania oraz roli aktywności fizycznej w życiu młodych ludzi – tematyka ta doskonale wpisała się w ideę turnieju, promującego zdrowy styl życia i sportową rywalizację.
Zawody rozegrano systemem „do dwóch przegranych”, co zapewniło uczestnikom możliwość rozegrania większej liczby spotkań i zdobycia cennego doświadczenia. Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach wiekowych, przeznaczonych dla uczniów klas V–VIII. Mecze były pełne emocji, dynamicznych zwrotów akcji i sportowej pasji – każdy z uczestników walczył z ogromnym zaangażowaniem o miejsce na podium oraz atrakcyjne nagrody.
Wśród reprezentantów Szkoły Podstawowej w Soninie nie zabrakło młodych talentów, którzy godnie reprezentowali swoją szkołę:
• Maja Szmuc
• Antonina Romanowska
• Lena Soda
• Wiktor Hadław
• Grzegorz Pasierb
• Antoni Solarz – IV miejsce
• Jakub Pliś
• Milena Wrona
• Oskar Rut
• Paulina Nycz – IV miejsce
• Blanka Przybyło
• Julia Mandela
• Karol Pliś
• Julian Inglot
• Wojciech Mitoraj
• Mateusz Hadław – III miejsce
Wielkie brawa należą się również uczniom, którzy z dużym profesjonalizmem podjęli się roli sędziów – dzięki nim zawody przebiegały sprawnie i zgodnie z zasadami fair play. Byli to:
Jan Przystaś, Bartosz Ryznar, Miłosz Piątek, Maksymilian Szmuc, Marcel Pelc, Dawid Kotlarz, Kacper Wywrot oraz Dominik Ślaski.
Na zwycięzców czekały puchary, medale i statuetki, a wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami rzeczowymi – m. in. piłkami, rakietkami tenisowymi, zestawami do badmintona oraz innymi sportowymi akcesoriami. Fundatorem nagród była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, będąca głównym sponsorem wydarzenia.
Turniej upłynął w atmosferze wzajemnego szacunku, radości i zdrowej rywalizacji. Był to nie tylko sprawdzian umiejętności sportowych, ale również doskonała okazja do integracji uczniów z różnych szkół, zawarcia nowych znajomości oraz rozwijania pasji i zamiłowania do sportu. Bez wątpienia był to dzień pełen pozytywnych emocji, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
W. Kuźniar
2025.04.01-03 - GG Robot 2025
Świetny występ SoninaBOT na Ponadwojewódzkim konkursie GG Robot 2025 w Leżajsku (wszystkie drużyny w TOP10)
1, 2 i 3 kwietnia 2025 nasi uczniowie i absolwenci wzięli (jak co roku) udział w Ponadwojewódzkim Konkursie Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2025 „Roboty działają lepiej, gdy są proste!” Konkurs odbył się w Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Leżajsku
Warto wspomnieć, że w tym roku zostało wprowadzone ograniczenie co do ilości drużyn jakie można było zgłosić z jednej szkoły. Limit to tylko 3 drużyny w konkursie głównym - GG Robot. Poziom rywalizacji był wyraźnie wyższy niż dotychczas, bo jeżeli ktoś miał więcej chętnych drużyn w danej szkole to musiał wybrać tylko 3 najlepsze. Zapisało się ponad 80 drużyn z 10 województw, a na konkurs przyjechało 63 w tym 3 nasze:
- SoninaBOT – Bambiki (Dominik Szpunar 8a, Krystian Twardak 8a, Szymon Wyczarski 8a i Kacper Drożdż 7),
- SoninaBOT – Thunders (Martyna Górka 6b, Maja Szpila 6a, Kajetan Nowak 6b i Miłosz Bodzak 6b),
- SoninaBOT – Barbarzyńcy (Damian Szpunar 5a, Tymoteusz Bar 5a, Maksymilian Surmacz 5a i Igor Dołęga 5b).
Poza głównym konkursem jest jeszcze kategoria OPEN, dla wszystkich chętnych osób (nie ma limitu wieku). W tej kategorii wystartowały pozostałe nasze drużyny ze szkoły podstawowej oraz drużyna absolwentów. Na OPEN przyjechało 15 drużyn, głównie złożonych z uczniów ze szkół średnich.
Nasze drużyny w kategorii OPEN:
- SoninaBOT – OG (Szymon Szpunar – ALO Rzeszów, Donata Bielecka – II LO Rzeszów, Mikołaj Wrona – ZS Elektronicznych Rzeszów, Kacper Rzegocki – ZS nr2 Łańcut)
- SoninaBOT – 7 (Bartosz Filip 7, Wojciech Mitoraj 7, Kacper Szmuc 7 i Adam Poliński 7)
- SoninaBOT – Baby (Nikola Gierczak 5b, Dominika Hadław 5b, Maja Grela 5b, Nina Żyglińska 5b, Zofia Walawender 5b)
- SoninaBOT – Wiatraki (Tymon Józefczyk 5b, Jeremiasz Józefczyk 6a)
PRZEBIEG KONKURSU
1. W konkursie głównym pierwszym etapem konkursu jest napisanie dwuetapowej DOKUMENTACJI robota. To bardzo trudne wyzwanie. Wszystkie nasze drużyny poradziły sobie z tym nieźle i dostały wyniki w okolicach 60-70%. Podczas finału konkursu drużyny miały też prezentację, która wypadła świetnie – wyniki w okolicach 90%. To po zsumowaniu dało wynik za tą część konkursu na poziomie około 73-76% (wszystkie nasze drużyny miały prawie identyczny wynik). Było jednak trochę drużyn których wyniki oscylowały w okolicach 90% więc mieliśmy tu pewną stratę od odrobienia.
2. W pierwszy i drugi dzień konkursu odbyły się ELIMINACJE. To bardzo ważna część konkursu, bo od wyników tego dnia zależy rozstawienie w tabeli turniejowej na pojedynki robotów. Największe trudności na początku miały nasze najlepsze i najbardziej doświadczone drużyny (SoninaBOT – Bambiki i SoninaBOT-OG). Po pierwszym dniu Bambiki były bardzo nisko w tabeli (po dwóch nieudanych przejazdach) i wydawało się, że ich szanse na dobry wynik są bliskie zeru. Ale nie wolno się poddawać. Za to jak burza eliminacje przeszła nasza najmłodsza drużyna SoninaBOT – Barbarzyńcy. Eliminacje zakończyli na 4 miejscu. SoninaBOT-Thunders byli wówczas na świetnym 5 miejscu, a SoninaBOT Bambiki ostatnim świetnym przejazdem wskoczyli na 7 pozycje (z okolic 50 miejsca!). W kategorii OPEN nasze drużyny poradziły sobie świetnie i niespodziewanie wszystkie były w TOP5!! Nawet drużyny złożone z uczniów i uczennic klas 5-tych.
3. Pod koniec dnia drugiego zaczęły się POJEDYNKI ROBOTÓW – ostatni etap konkursu. Od samego początku szło nam bardzo dobrze (i mieliśmy też sporo szczęścia ) i prawie wszystkie nasze drużyny pokonywały swoich kolejnych przeciwników przesuwając się do kolejnych rund. Niestety w pewnym momencie nasze drużyny zaczęły wpadać na siebie. Wówczas musiały nawzajem się eliminować. W ten sposób z konkursu odpadła drużyna SoninaBOT–7 dwukrotnie pokonana przez SoninaBOT-Baby. Z kolei drużyna SoninaBOT-Baby została wyeliminowana przez SoninaBOT–Wiatrak. W czwartej rundzie pojedynków SoninaBOT-Thunders zrzuciła na drabinkę przegranych SoninaBOT-Barbarzyńcy. A do bratobójczego pojedynku (w sensie dosłownym – bracia walczyli przeciwko sobie) doszło na jednym z ostatnich etapów pojedynków gdzie SoninaBOT-Barbarzyńcy wygrali z SoninaBOT-Bambiki tym samym wyrzucając starszych kolegów z konkursu. Bardzo ładnie (choć szczęście też im sprzyjało) walczyła drużyna SoninaBOT-Thunders - doszli aż do półfinału. Finał był całkowicie w ich zasięgu, ale w tym momencie limit szczęścia się wyczerpał i robot pojechał poniżej oczekiwań (zdobył 678pkt zamiast oczekiwanych około 1100).
Ostatecznie nasze drużyny (w konkursie głównym) Pojedynki Robotów zakończyły na miejscach 3, 4, 5!!! Zaś w kategorii OPEN w finale spotkały się drużyny SoninaBOT-OG (bez zaskoczenia ) i SoninaBOT-Wiatraki (ogromne zaskoczenie – no kto by się spodziewał ). Finał wygrała drużyna SoninaBOT-OG.
Po eliminacjach dystans dzielący nas od podium wydawał się nie do nadrobienia i raczej nie liczyłem na żadne miejsce w top3. Top10 byłoby sukcesem. Ale jednak świetne występy naszych drużyn w decydującym etapie rywalizacji spowodowały podniesienie lub utrzymanie wysokich pozycji naszych uczniów.
--------------------------------------------------------
OSTATECZNE WYNIKI CAŁEGO KONKURSU
KONKURS GŁÓWNY – GG ROBOT:
- III miejsce i tytuł Laureata – SoninaBOT-Barbarzyńcy (nieprawdopodobny i nieoczekiwany sukces),
- V miejsce i tytuł Finalisty – SoninaBOT-Thunders (rewelacyjny występ uczniów z klas 6-tych),
- VII miejsce i tytuł Finalisty – SoninaBOT-Bambiki (po początkowych problemach to b.dobre miejsce)
KATEGORIA OPEN:
- I miejsce – SoninaBOT-OG (podobnie jak przed rokiem – brawo!!!)
- III miejsce – SoninaBOT-Wiatraki (świetny występ)
- 4 miejsce – SoninaBOT-Baby (dziewczyny pojechały pierwszy raz i od razu zaznaczyły swoją obecność)
- 5 miejsce – SoninaBOT-7 (trochę poniżej możliwości, ale czasami nie wszystko wychodzi jakby się chciało)
Dodatkowe wyróżnienia:
3 miejsce w Pojedynkach Robotów – SoninaBOT-Thunders
1 miejsce w Eliminacjach – SoninaBOT-OG
3 miejsce w Eliminacjach – SoninaBOT-Wiatrak
1 miejsce w Pojedynkach Robotów – SoninaBOT-OG
2 miejsce w Pojedynkach Robotów – SoninaBOT-Wiatrak
3 miejsce w Pojedynkach Robotów – SoninaBOT-Baby
---------------------------------------------------------
PODUMOWANIE:
Byliśmy na tym konkursie już 6-ty raz i po 4-rech kolejnych zwycięstwach z rzędu (2021, 2022, 2023, 2024) niestety nie udało się wygrać ponownie. Oddaliśmy dwa pierwsze miejsca świetnym ekipom z Grodziska Górnego (Koło Robotyki Grodzisko Górne) – pozdrawiamy. Zasłużyli na to w 100%.
W tym roku poziom był bardzo wysoki. Kilka ekip skonstruowało roboty sortujące z potencjałem na około 3000 pkt, a nasze roboty miały potencjał na robienie około 1300 pkt. Jednak im bardziej ambitne roboty tym większe ryzyko niepowodzenia. Stąd część drużyn całkowicie przepadła pomimo świetnych konstrukcji. Nasi uczniowie próbowali znaleźć właściwą proporcję między podjętym ryzykiem i skomplikowaną budową robota, a powtarzalnością jego pracy. Wystarczyło to na świetne miejsca w pierwszej dziesiątce w tym podium. Jednak, aby wygrać należało postawić wszystko na jedną kartę i jeszcze bardziej zaryzykować. Jednak wtedy można skończyć znacznie niżej. Podejmowane ryzyko trochę zemściło się na naszych najbardziej doświadczonych drużynach i to właśnie one miały potknięcia w eliminacjach czy pojedynkach (SoninaBOT-Bambiki, Sonina-BOT-OG, SoninaBOT-7).
Ogólnie nasz występ oceniam jako bardzo udany. Wszystkie trzy nasze drużyny (w konkursie głównym) skończyły zawody w Top10, dzięki czemu wszyscy uczestnicy stali się finalistami lub laureatami konkursu kuratoryjnego i dostaną dodatkowe punkty na świadectwie ukończenia szkoły. Najbardziej zaskakujące, że najlepszą drużyną okazała się najmłodsza drużyna (Barbarzyńcy). Ale to właśnie pokazuje jak trudny (z taktycznego punktu widzenia) jest to konkurs. Przy okazji powiem, że chłopcy z tej drużyny pokazali odporność na stres i skuteczne myślenie pod presja czasu (istotnie przebudowując robota już na samym konkursie). Niesamowity postęp pokazała drużyna SoninaBOT-Thunders. Rok temu zajęli 24 miejsce, a teraz 5 i zostali finalistą konkursu!!! Brawo.
W kategorii OPEN dobre wyniki zanotowały wszystkie nasze drużyny, choć trzeba uczciwe przyznać, że konkurencja tam była mniejsza z racji zdecydowanie mniejszej ilości drużyn. Do tego uczniowie szkół średnich wydaje się, że poświęcają mniej czasu na przygotowanie niż uczniowie szkół podstawowych. A na ten konkurs potrzeba ogromną ilość czasu.
PODZIĘKOWANIA:
Dziękuję wszystkim którzy pomogli nam się przygotować do konkursu w tym Pani Dyrektor Annie Czachur za nieustanne wsparcie. Dziękujemy też Panu Szczepanowi Kozłowskiemu Prezesowi Zarządu Bank Spółdzielczy w Łańcucie za wsparcie finansowe, które zostało przeznaczone na dojazdy na konkurs (nasza reprezentacja liczyła 27 osób!)
A już za tydzień jedziemy na turniej do Rybnika
12
2025.03.25 - "A gdybym był... Bohaterowie lektur szkolnych"
Ależ to był dzień! Do Soniny zjechali się bohaterowie lektur szkolnych, aby zaprezentować się w całej okazałości i odczarować czasami nielubiany przez niektórych uczniów świat książek
W III Gminnym Konkursie Literackim "A gdybym był... Bohaterowie lektur szkolnych" wzięło udział 30 uczniów ze szkół w Albigowej, Głuchowie, Kraczkowej, Rogóżnie, Wysokiej i Soninie. Poziom rywalizacji był niezwykle wysoki, a odważni śmiałkowie wykazali się kreatywnością oraz pomysłowością godną Jamesa Bonda
Jury miało nie lada wyzwanie, aby wyłonić zwycięzców. Ostatecznie nagrody powędrowały do:
w kategorii klas 4 - 6:
I miejsce zajęła Julia Rinkel z ZS w Głuchowie
II miejsce ex aequo- Martyna Górka z ZSP w Soninie i Arkadiusz Kozera z ZSP w Soninie
III miejsce ex aequo - Klara Janowska z ZSP w Kraczkowej, Martyna Głąb z ZS w Głuchowie i Zuzanna Sas z ZS w Rogóżnie
wyróżnienia przyznano: Lilianie Sacale z ZS w Rogóżnie
Robertowi i Liliannie Pysz z ZSP w Albigowej
Łucji Kuszaj z ZSP w Soninie
W kategorii klas 7 - 8:
I miejsce zajęła Milena Sochacka z ZS w Głuchowie
II miejsce - Maja Nieroda z ZSP w Kraczkowej
III miejsce ex aequo - Milena Michna z ZSP w Kraczkowej i Miłosz Bem z ZSP w Wysokiej.
Fundatorem nagród był Pan Wójt Gmina Łańcut - Tadeusz Pasieczny, który wraz z Dyrektorem Centrum Oświaty Panem Grzegorzem Paczochą wręczyli upominki oraz pamiątkowe dyplomy podczas uroczystej gali.
Do zobaczenia za rok podczas kolejnej edycji konkursu!
7
Akcja Pola Nadziei
Nasza szkoła wzięła udział w akcji Pola Nadziei organizowanej przez Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Uczniowie wykonali piękne żonkile, które rozdali dobrym ludziom, wspierającym finansowo Hospicjum w Rzeszowie. Akcja miała miejsce w niedzielę 23 marca po mszach świętych w kościele w Soninie.
Dziękujemy bardzo uczniom za zaangażowanie.
Światowy Dzień Wody
Nasza szkoła włączyła się kolejny raz w obchody Światowego Dnia Wody, który w tym roku odbył się pod hasłem "Ochrona Lodowców". Klasy 4-6 wykonały plakaty na temat oszczędzania wody, a klasy 7-8 skupiły się na jej właściwościach i ochronie lodowców. Dzieci i młodzież wiedzą doskonale, jakim wielkim skarbem jest woda Koordynatorki
Ewa Kuras i Magdalena Wisz
III Gminny Dziecięco – Młodzieżowy Festiwal Piosenek w Językach Obcych
21 marca w Szkole Podstawowej w Głuchowie odbył się III Gminny Dziecięco – Młodzieżowy Festiwal Piosenek w Językach Obcych. Naszą szkołę pięknie reprezentowały trzy uczennice. W kategorii klas 7-8 wystąpiła Iwona Wołk, która zdobyła I miejsce. W gronie najmłodszych uczestników zaprezentowały się Amelia Lisikiewicz i Milena Wilczek, która otrzymała wyróżnienie. Wszystkim trzem solistkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
2025.03.21 - pierwszy dzień wiosny
W pierwszy dzień wiosny 21 marca uczniowie świętowali nadejście długo oczekiwanej pory roku WIOSNY. W szkole dominował zielony kolor ubioru, liczne kwiaty i radość z pięknej pogody. W tym dniu zorganizowaliśmy również Dzień bez plecaka-pomysły uczniów i ich kreatywność podziwiajmy na zdjęciach.
8
2025.03.21 - W Tatrze Maska w Rzeszowie
21 marca uczniowie klasy 1 a i 1 b wybrali się do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl "Włosy mamy". Była to piękna i wzruszająca historia Emmy i jej mamy, dzięki której dzieci dowiedziały się jak skutecznie radzić sobie z emocjami. Ponadto uczestniczyliśmy w lekcji teatralnej podczas której zobaczyliśmy oryginalne projekty scenografii, kostiumów i lalek.
3
2025.03.19 - Dni otwarte w Zespole Szkół im.Tadeusza Kościuszki w Wysokiej.
19 marca uczniowie klas 8 wzięli udział w 19 marca uczniowie klas 8 wzięli udział w Dniach otwartych w Zespole Szkół im.Tadeusza Kościuszki w Wysokiej. Mieliśmy okazję przebywać w trzech pracowniach : gastronomicznej , hotelarsko - kelnerskiej oraz fotograficzno - multimedialnej. Była to doskonała okazja, aby pozyskać wiedzę i poznać kulisy wykonywania ciekawych zawodów i zastanowić się nad własną przyszłością.. Mieliśmy okazję przebywać w trzech pracowniach: gastronomicznej , hotelarsko - kelnerskiej oraz fotograficzno - multimedialnej. Była to doskonała okazja, aby pozyskać wiedzę i poznać kulisy wykonywania ciekawych zawodów i zastanowić się nad własną przyszłością.
1
"Wodne wyzwania"
13 marca Biblioteka Publiczna w Soninie zaprosiła panią Danutę Rycek z Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie do przeprowadzenia rozgrywek z uczniami Szkoły Podstawowej im. Kapitana Wacława Nycza. "Wodne wyzwania" to gra zespołowa od Polskiej Akcji Humanitarnej, w którą zagrali - klasiści podzieleni na drużyn. Gra dotyczy braku dostępu do wody w różnych regionach świata. Uczestnicy wcielili się w rodziny zamieszkujące globalne Południe i na własnej skórze przekonali się jak ograniczony dostęp do wody wpływa na każdy aspekt życia - zdrowie, edukację, dobrobyt. Ta forma przekazywania wiedzy bardzo podobała się uczniom. Gratulujemy zwycięskiej drużynie i życzymy sukcesów podczas udziału w finale.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
REKRUTACJA
na rok szkolny 2025/26
Walentynki
W dniu 14.02.25 r. w naszej szkole odbyły się walentynki. Dla uczniów, którzy wykonali przepiękne kartki walentynkowe, nasza pani psycholog przygotowała niespodziankę – warsztaty dotyczące budowania poczucia własnej wartości oraz słodkie upominki. Dodatkowym akcentem walentynkowym były dopasowane do okoliczności stroje tematyczne.
Ferie zimowe
Zabawa choinkowa
12 lutego odbyła się zabawa choinkowa. Imprezę prowadził DJ i animatorzy, którzy zapewnili niezapomnianą zabawę.
Oto krótka fotorelacja.
Szkolna wyprawa integracyjna – rodzinna przygoda na stoku w Puławach
7 lutego 2025 r. odbył się wyjątkowy szkolny wyjazd integracyjny na narty, który zgromadził uczniów klas 1–8, absolwentów oraz rodziców. Celem tej zimowej eskapady do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach koło Rymanowa na malowniczy stok narciarski KiczeraSki, była nie tylko nauka i doskonalenie techniki jazdy na nartach, ale także aktywne spędzenie czasu w świetnej atmosferze.
W wycieczce uczestniczyło aż 54 osoby, które z ogromnym entuzjazmem oddawały się białemu szaleństwu. Śnieżne trasy sprzyjały zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym narciarzom, którzy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonych nauczycieli - instruktorów. Nie zabrakło także radosnych chwil i śmiechu podczas wspólnej jazdy, co sprzyjało integracji oraz nawiązywaniu nowych znajomości.
Po intensywnych zjazdach uczestnicy mogli odpocząć i zregenerować siły w restauracji znajdującej się na terenie ośrodka. Serwowane tam pyszne przekąski i rozgrzewające napoje były idealnym dopełnieniem zimowej przygody, dodając energii na kolejne godziny zabawy.
Serdeczne podziękowania składam wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wyjazdu – opiekunom, rodzicom, a w szczególności panom: Dariuszowi Greli, Mateuszowi Filipowi, Dominikowi Ślimakowi, Markowi Rejmanowi i Sławomirowi Mitorajowi oraz nauczycielom Łukaszowi Bieleckiemu i Robertowi Rumanowi. Dzięki ich zaangażowaniu cała wyprawa przebiegła sprawnie i bezpiecznie.
Mamy nadzieję, że udział w tym sportowym wydarzeniu stanie się dla uczniów inspiracją do dalszego rozwijania swoich pasji i dbania o aktywność fizyczną. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne takie inicjatywy – oby równie udane i pełne niezapomnianych wrażeń!
Najlepsi narciarze na stoku
W ramach wyjazdu odbyły się konkursy na najlepszych narciarzy. Najwyższe wyróżnienia – puchary – przyznano w dwóch kategoriach:
• “Postęp w nauce techniki zjazdu” – zwyciężyli Maja Grela i Tymon Mitoraj.
• “Postęp w doskonaleniu techniki narciarskiej” – największe uznanie zdobyli Urszula Surmacz i Jakub Bar.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zawodów!
W. Kuźniar
"A gdybym był... Bohaterowie lektur szkolnych"
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie