Na pierwszej interaktywnej kosmicznej wystawie w Polsce. Dzisiejszy dzień to same kosmiczne wrażenia . Takie atrakcyjne zakończenie naszych zajęć z kl. 2 -„Rok Mikołaja Kopernika” i zajęć projektowych z kl. 3 - „Lekcje z naukowcami” mieliśmy 16.01.2024r. Zobaczyliśmy ponad 40 różnych stref kosmicznych, poznaliśmy historię lotów w Kosmos, próbowaliśmy też sił na żyrografie, odbyliśmy wycieczkę po stacji kosmicznej, zwiedzaliśmy salę plazmową, ważyliśmy się na różnych planetach. Warto tam być - to fantastyczne kosmiczne wydarzenie .
Klasa 3 w KOSMOPARK
- 6
Konkurs recytatorski
W dniu 22 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas I-III "Zimowe wierszowanie" . W konkursie wzięło udział 25 uczniów. Dzieci zaprezentowały utwory związane z tematyką świąteczną i zimową . Uczestnicy wykazali się kreatywnością, śmiałością i fantazją. W przewie mieli okazję wziąć udział w quizie dotyczącym zwyczajów bożonarodzeniowych oraz zapozować w zimowej fotoramce .
Dzieci oceniane były w trzech kategoriach wiekowych (1,2,3 klasa). Jury przyznało po cztery nagrody w każdej kategorii. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa. Dzieciom oraz ich opiekunom składamy serdeczne gratulacje!
Wyjazd na łyżwy
W dniu 20 grudnia 2023 roku grupa 51 uczniów z klas IV-VIII uczestniczyła w wycieczce na lodowisko do Białobrzegów. Celem wycieczki były nauka i doskonalenie jazdy na łyżwach.
Podczas wycieczki mieliśmy okazję korzystać z profesjonalnego lodowiska, które było świetnie przygotowane. Uczniowie mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności jazdy na łyżwach oraz uczenia się nowych technik. Dzięki temu wszyscy uczestnicy wycieczki mieli szansę rozwijać swoje umiejętności sportowe i czerpać radość z aktywności fizycznej.
Dodatkowo, po zajęciach mieliśmy możliwość korzystania z bardzo dobrego jedzenia, które było serwowane przez lokalną restaurację. Menu zawierało różnorodne dania, w tym zdrowe i smaczne posiłki. Dzięki temu uczniowie mogli zregenerować siły po intensywnym treningu i cieszyć się smacznym posiłkiem w przyjaznej atmosferze.
W trakcie całego wyjazdu wszyscy uczniowie zachowywali się odpowiedzialnie i kulturalnie. Przestrzegali zasad bezpieczeństwa i stosowali się do wytycznych opiekunów. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wykazując zaangażowanie i chęć nauki nowych umiejętności.
Wycieczka na lodowisko do Białobrzegów była udanym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i dla mnie jako nauczyciela. Uczniowie mieli szansę rozwijać swoje umiejętności, czerpać radość z aktywności fizycznej oraz spędzać czas w przyjaznej atmosferze. Dzięki temu wyjazdowi nasi uczniowie mogli również dostrzec, jak ważne jest zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna dla utrzymania dobrej kondycji.
Jestem przekonany, że wycieczka ta miała pozytywny wpływ na rozwój umiejętności sportowych i świadomość zdrowego stylu życia naszych uczniów. Dziękuję wszystkim uczestnikom oraz opiekunom, Paniom Elżbiecie Bar i Klaudii Cwynar za udział i zaangażowanie. Mam nadzieję, że takie wyjazdy staną się dla naszą szkolną tradycją.
W. Kuźniar
Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku
Wigilia w Szkole Podstawowej w Soninie
Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…
Słowami tej piosenki możemy podsumować ostatnie lekcje przed świętami w Szkole Podstawowej w Soninie. W wyborowych nastrojach rozpoczęliśmy świętowanie od obejrzenia jasełek przygotowanych przez grupę kabaretową Wkręt pod opieką Anny Nowak. Nie zabrakło złych diabłów, łagodnych aniołów czy oddanego policjanta pędzącego do stajenki na hulajnodze. Zjawił się też lekarz prosto z nocnego dyżuru oraz murarz chętny do naprawy lichej szopki. Rekwizyty do przedstawienia przygotowała niezastąpiona Mariola Łapa, w tym wzbudzający zachwyt tron Lucyfera
Kolejny punkt programu pozwolił wykazać się talentem wokalnym klasom 1-6, które zaprezentowały na scenie wybrane przez siebie kolędy i pastorałki. Pieczę nad całością sprawowała pani Dorota Ziajor, wspomagając ile sił najbardziej nieśmiałych. Najwięcej emocji wzbudził występ kadry nauczycielskiej Czyżby dlatego, że w końcu role się odwróciły? Wspólne kolędowanie i życzenia złożone przez panią dyrektor Annę Czachur zakończyły radosne świętowanie, a uczniowie udali się do swoich sal, by w mniejszym gronie podzielić się opłatkiem oraz zjeść pyszny barszczyk i pierożki. Było pięknie i wyjątkowo! Powtórzymy to za rok!
11
„Czy wśród nas rosną nowi Kopernicy, czy są wśród nas???”
KOSMOS - Kosmiczne podróże część 2… dziś w klasie trzeciej po raz kolejny spotkanie z Panią Dr Dagmarą Kuźniar i wspólne poznawanie tajemnic Wszechświata . Przy okazji realizacja w ramach „Ogólnopolskiego Projektu Luźne Lekcje z Naukowcami” odkrycia Mikołaja Kopernika - była to tylko powtórka, bo już na wiosnę mieliśmy kosmiczny czas z Mikołajem Kopernikiem i jego odkryciem zatem dziś skupiliśmy się na innej dawce wiedzy. Prezentacja Pani Dr Dagmary pokazała nam historię wypraw w Kosmos zwierząt i ludzi - niezwykle ciekawe, pierwsze zwierzęta w kosmicznej podróży i pierwszy człowiek na Księżycu, kolejne wyprawy, dowiedzieliśmy się też co i w jaki sposób jedzą astronauci, jak funkcjonują w stacjach kosmicznych, poznaliśmy kosmicznych rekordzistów oraz ludzi organizujących wyjazdy turystyczne w te niesamowite miejsca…Na ten interesujący wykład zaprosiliśmy też Panią Dyrektor. Po prezentacji o gwiezdnych konstelacjach nasza pani zaproponowała nam 3 różne obszary: Wszechświat, Księżyc i Gwiazdozbiory. Były zadania matematyczne, kodowanie, puzzle, budowanie rakiety z klocków, rysowanie gwiazd jednym ruchem ręki , układanie gwiazdozbiorów, robienie księżyca z folii bąbelkowej i spacer po Księżycu w kombinezonach astronautów. Mieliśmy nawet ASTROLABIUM, taki przyrząd, jaki miał Mikołaj Kopernik. Dużo interesujących chwil i działań dydaktycznych i przede wszystkim wiele, wiele wspólnej zabawy… Praktyczne działanie to najlepszy sposób na naukę .
Erasmus+
Jest mam niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła realizuje po raz drugi w historii projekt unijny. Tym razem jest to „Rozwój kompetencji językowych i cyfrowych pierwszym krokiem do kształtowania postawy świadomego obywatela Europy”.
Projekt przewiduje realizację dwunastoodniowej mobilności dla dwóch grup: w jednej 13 uczniów i dwoje opiekunów z kierunkiem Antalya w Turcji oraz w drugiej 12 uczniów i również dwoje opiekunów do Valladolid w Hiszpanii. Ponadto projekt zakłada wyjazd ośmiu nauczycieli w ramach tzw. "job shadowing" do wspomnianej nadmorskiej Antalyi.
(obraz autorstwa www.slon.pics na Freepik)
Zawody Powiatowe w Drużynowym Tenisie Stołowym
II miejsce w Zawodach Powiatowych w Drużynowym Tenisie Stołowym oraz awans do zawodów rejonowych wywalczyła drużyna w składzie Dominik Szpunar, Kamil Mroczka, Krystian Twardak.
Gratulacje i powodzenia w dalszych rozgrywkach
Szlachetna Paczka
Bardzo dziękuję za zaangażowanie i pomoc wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom w tegorocznej edycji Akcji Szlachetna Paczka. Dzięki waszej hojności kolejna rodzina z powiatu łańcuckiego będzie miała cudowne święta.
Koordynator Agnieszka Wacnik
Konkurs z robotyki w Świętoniowej
12 grudnia 2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach programowania i budowy robotów „Tajemniczy świat nauki” zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Świętoniowej. To mały konkurs, który traktujemy jako miły przerywnik między trudniejszymi wyzwaniami. Uczniowie którzy nie mieli możliwości startu w Lidze Robotów, lub którzy dopiero zaczynają zajmować się robotami, mogli spróbować swoich sił w tym sympatycznym konkursie.
W kategorii klas 7-8 udział wzięło 7 drużyn, a w kategorii klas 4-6 na konkursie pojawiło się 9 drużyn z kilku szkół. Wyniki nie były tutaj kluczowe, a raczej dobra zabawa, nauka, umiejętność radzenia sobie z trudnościami konkursowymi, które prawie zawsze występują.
W przeciwieństwie do innych zawodów, roboty tutaj wchodzą ze sobą w interakcje które bardzo ciężko przewidzieć. Do tego drużyny z Soniny spotykały się ze sobą nawzajem, zabierając sobie wzajemnie punkty. Mieliśmy też trochę problemów technicznych, które spowodowały, że dwie nasze drużyny musiały oddać mecze walkowerem (SoninaBOT-DiD i SoninaBOT-Szybkie Kacpry).
Organizatorzy zadbali o to, aby wszyscy uczestnicy dostali jakieś upominki i nie wyszli z zawodów głodni Chwała im za to!
Wyniki były następujące:
W kategorii klas 7-8:
II miejsce – SoninaBOT-DiD (Donata Bielecka, Dominik Szpunar) – robot został zbudowany i zaprogramowany w ekspresowym tempie dwóch popołudni (ale to się nazywa doświadczenie! )
W kategorii klas 4-6:
I miejsce – SoninaBOT-IK (Igor Piątek, Ksawery Buż) – nasi debiutanci
II miejsce – SoninaBOT-NPC (Wojciech Mitoraj, Bartosz Filip) – świetna, pomysłowa konstrukcja (myślę, że najciekawsza na całym konkursie)
Godnie reprezentowały nas również drużyny:
SoninaBOT – AiZ (Zuzanna Polińska, Amelia Pasierb) – te dziewczyny jeszcze pokażą na co je stać
SoninaBOT – Szybkie Kacpry (Kacper Drożdż, Kacper Szmuc) – chłopcy rok temu wygrali ten konkurs, teraz musieli jednak ustąpić miejsca innym naszym drużynom choć ich robot też był bardzo dobry.
Na konkursie była z nami również Pani dyrektor Anna Czachur, aby zobaczyć jaki jest klimat takich zawodów . Mam nadzieję, że wszystkim się podobało
4
Serdecznie zapraszamy na zabawę karnawałową.
W Radiu Rzeszów
Zapraszamy do Radia Rzeszów - trwa audycja "Zamkolandia", w której Pani Mariola Łapa wraz z uczennicami naszej szkoły opowiadają o swoich pięknych i wyjątkowych pracach plastycznych.
II miejsce w klasyfikacji generalnej na finale Ligi Robotów w Warszawie
Drużyna SoninaBOT reprezentująca naszą szkołę (w składzie Donata Bielecka, Mikołaj Cwynar, Kamil Mroczka, Dominik Szpunar, Miłosz Szpunar, Krystian Twardak, Maksymilian Wrona, Szymon Wyczarski) 7 grudnia 2023 roku wzięła udział w Ogólnopolskim Finale Turnieju Robotycznego Liga Robotów. Odbył się on na Stadionie Narodowym w Warszawie. Do finału zakwalifikowały się 33 drużyny ze wszystkich województw w Polsce (po 2 z każdego oraz jedna drużyna, która zajęła 2 miejsce ex aequo). Województwo Podkarpackie reprezentowała Sonina i Grodzisko Górne (pozdrawiamy).
My (jak i większość drużyn) do stolicy pojechaliśmy 6 grudnia i skorzystaliśmy z możliwości jaką dał nam organizator turnieju, aby spać w bardzo komfortowym Arche Hotel Poloneza (dziękujemy za taką okazję). Wieczorem pojechaliśmy metrem do centrum miasta, aby trochę pozwiedzać miasto w zimowej aurze. Przeszliśmy trasą: Rynek Starego Miasta, Zamek Królewski, Ulica Krakowskie Przedmieście (w tym Pałac Prezydencki), Pałac Kultury i Nauki oraz … Złote Tarasy gdzie zjedliśmy małe co nieco . Jeszcze tej samej nocy poćwiczyliśmy programowanie!, trochę pograliśmy i poszliśmy spać (to był bardzo krótki sen)
Następnego dnia po śniadaniu (gdzie zobaczyliśmy jak wielu jest uczestników konkursu i jak bardzo nie mieszczą się wszyscy na stołówce) pojechaliśmy na Stadion Narodowy.
Podobnie jak w Turniejach Regionalnych konkurs składał się z trzech części:
1) wyścig (pojazdy napędzane gumką mają przejechać jak najdłuższą drogę),
2) programowanie (reprezentanci drużyny wykonują maksymalnie 4 zadania programistyczne o wybranym przez siebie poziomie trudności w zaledwie 5 minut!!!)
3) zadanie praktyczne (przygotowane wcześniej roboty wykonują zadania na macie konkursowej – 16 najlepszych drużyn w tej konkurencji przechodzi do finału i ma jeszcze jedną szansę na poprawienie swojego wyniku)
W WYŚCIGU po licznych perypetiach (np. zerwanie gumki napędowej na kilkanaście minut przed startem, czy zaklinowanie się nowej gumki przy pierwszym przejeździe), udało się nam uzyskać przyzwoity wynik 13,8 m (najlepszy wynik to 15,8 m) co dało nam 69 pkt do klasyfikacji generalnej. To był wynik dający nadzieję, że będziemy się jeszcze liczyć w konkursie.
W PROGRAMOWANIU reprezentacja drużyny SoninaBOT w składzie Donata Bielecka, Dominik Szpunar i Krystian Twardak pokazała się z bardzo dobrej strony (skromnie mówiąc ). Po niezbyt udanym występie w Lublinie (w tej konkurencji) gdzie ta sama ekipa wykonała 2 zadania w 5 minut i zdobyła 40 punktów tutaj przygotowaliśmy się lepiej. Efekt tego był taki, że w 5 minut zdobyli 80 punktów pisząc 4 programy o średnim poziomie trudności. Zostało im jeszcze około 1,5 minuty czasu!!! To było niesamowite. Okazało się, że spośród 33 drużyn jeszcze dwie inne osiągnęły ten sam wynik. Potrzebna była zatem dogrywka. W dogrywce nasza mistrzowska ekipa (mogę tak bez przesady powiedzieć) powtórzyła ten wynik (80 punktów). Nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze co nam to dało.
W ZADANIU PRAKTYCZNYM początek znowu (podobnie jak w Lublinie), był bardzo nerwowy. Robot zawiódł aż dwa razy podczas pierwszego przejazdu i zdobyliśmy 40 pkt co było tylko przyzwoitym wynikiem w stosunku do innych. Najlepsze drużyny robiły w tym czasie ponad 100 pkt (rekordziści około 130!). Drugi przejazd miał być decydujący czy jeszcze zostaniemy w konkursie, czy możemy się pakować do domu. Musiał być co najmniej bardzo dobry. I był bardzo dobry (90 punktów). Suma 130 punktów to była (mniej więcej) minimalna ilość, aby zmieścić się w finale i nam się to udało. Byliśmy bardzo, bardzo zadowoleni. Top16 w Polsce coś znaczy.
Ostatni przejazd decydował o wszystkim. Wylosowaliśmy lepszą (dla nas) stronę stołu. Po tej stronie nasz robot potrafił robić nawet 105 punktów. Niestety w kluczowym momencie chwytak zawiódł i się nie otworzył (taka sytuacja się nie zdarzała wcześniej). Ale nasz finałowy przejazd był i tak bardzo dobry – 90 punktów. Nie wiedzieliśmy co działo się na innych stołach, ale wiedzieliśmy, że jest co najmniej kilka drużyn które robiły regularnie lepsze wyniki.
Po przerwie w której wystąpili finaliści programu Mam Talent (grupa MultiVisual), którzy zaprezentowali piękny (i głośny ) pokaz laserowy, zostały ogłoszone wyniki. Najbardziej czekaliśmy na kategorię programowanie, bo czuliśmy, że będzie dobrze
Wyniki były następujące:
8 miejsce w konkurencji WYŚCIG
5 miejsce w konkurencji ZADANIE PRAKTYCZNE
1 miejsce w konkurencji PROGRAMOWANIE !!!
2 miejsce w KLASYFIKACJI GENERALNEJ !!!
Gdy wyszliśmy do dekoracji za 1 miejsce w programowaniu byliśmy bardzo szczęśliwi i dumni. Udało nam się wejść na podium Ligi Robotów (choć było to podium w pojedynczej konkurencji, a nie w całym konkursie). Absolutnie perfekcyjna współpraca (między Donatą, Dominkiem i Krystianem), była tutaj kluczem do sukcesu. Serce rosło gdy patrzyłem jak pracują (przed konkursem i w jego trakcie). Cieszę się, że ta praca została tak wyróżniona.
Gdy wywołano nas po raz drugi w klasyfikacji generalnej to po prostu nikt z nas nie wierzył w to co się dzieje. Myślałem, że to jakaś pomyłka. Jak się później okazało, ten nasz finałowy przejazd oraz dobre miejsca w pozostałych konkurencjach wystarczyły na tak (abstrakcyjnie) wysokie miejsce. Pozostałym mocnym drużynom finał nie wyszedł aż tak dobrze w związku z czym wyprzedziliśmy ich dosłownie na ostatniej prostej.
Gratulacje i puchar wręczali nam Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Antoni Rytel oraz dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Tomasz Madej. To było miłe dla nas
PODSUMOWANIE (uwaga – dużo liczb)
Do Ligi Robotów zgłoszenia wysłało (podobno) około 700 drużyn. Dostało się 320 drużyn (decydowała kolejność zgłoszeń). Spośród 320 drużyn na finały regionalne pojechało pewnie około 200 drużyn (nie znam dokładnej liczby). Z tej liczby 33 drużyny dostały się do finału w Warszawie. W finale stanęliśmy na 2 miejscu podium
Podczas naszych występów w Lidze Robotów zdobyliśmy też NAGRODY:
1) wartość nagród dla uczestników i opiekuna to ponad 4000 zł (w tym słuchawki Logitech i długopisy 3D Polaroid)
2) wartość nagród dla szkoły – uwaga – to około 20 000 zł !!!!! (w tym 8 zestawów Lego Spike i laptop gamingowy Dell G15)
Myślę, że inwestycja w pracownię robotyczną (około 20 000 zł) już właśnie się zwróciła (nigdy bym nie przypuszczał, że to się stanie tak szybko)
Na przygotowanie mieliśmy bardzo mało czasu (około 1 miesiąca), a pomimo tego uczniowie zbudowali roboty i wykonali, myślę, że dziesiątki, czy raczej setki prób na stole konkursowym. Dzieci stworzyły 2 roboty i rywalizowały wewnątrz drużyny o to czyj robot będzie reprezentował szkołę. Ostatecznie robot klasy 8-mej pojechał do Lublina, a robot klasy 7a pojechał do Warszawy.
PODZIĘKOWANIA:
Chciałbym podziękować wszystkim, którzy mieli jakikolwiek wpływ na cały nasz występ w obu etapach Ligi Robotów (nie chciałbym nikogo pominąć). Jeżeli kogoś pominę to niech nie ma w sobie urazy
Przede wszystkim dziękuję dzieciom, że im się chciało. Bywało, że siedzieliśmy do zamknięcia szkoły, czy nawet w sobotę. Jak również po zwiedzaniu Warszawy (prawie do północy ). To był duży wysiłek, ale chyba się opłaciło. Bez Was nie byłoby niczego. Jestem z Was bardzo, bardzo dumny.
Dziękuję Pani Dyrektor Annie Czachur za wsparcie i pomoc (np. w pozyskaniu pieniędzy na transport do Lublina i Warszawy), rodzicom (za wyrozumiałość i wsparcie – tak wiem, dzieci powinny wcześniej wracać do domu, przecież mają też inne zajęcia niż robotyka ), nauczycielom (za to, że mimo wszystko pozwalali dzieciom się zwalniać z części zajęć i za motywujące słowa ), Panu Piotrowi Twardakowi (za to, że nas bezpiecznie przewoził na konkursy ), Paniom sprzątającym (pomimo tego, że ich cierpliwość testowaliśmy do granic możliwości siedząc w szkole tak długo ) i każdemu kto się przyczynił teraz czy nawet wcześniej do tego jaki poziom prezentujemy obecnie. Nasza droga od szkolnej piwnicy i pierwszego konkursu GG Robot (w 2019) do finału w Warszawie była długa i wymagająca, ale ostatecznie bardzo satysfakcjonująca
Opiekun – Maciej Sawicki
10
Mikołajki w naszej szkole
Wygląda na to, że w naszej szkole są tylko grzeczne dzieci :). Dlatego też Mikołaj z pomocnikami obdarował każdego dobrym słowem i słodkościami.
Zabawa andrzejkowa
30 listopada 2023 w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa.
Andrzejkowe Mistrzostwa Łańcuta w Pływaniu
W dniu 30 listopada 2023 roku odbyły się Andrzejkowe Mistrzostwa Łańcuta w Pływaniu dla szkół podstawowych i średnich. Spośród szkół z powiatu łańcuckiego (a także z Kańczugi, Przeworska i Rzeszowa) w zawodach brała udział również Szkoła Podstawowa w Soninie, którą reprezentowało dziewięcioro uczniów.
Uczniowie Milena Rochacka z kl. IIb, rocz. 2015, Kamila Rusinek z klasy IVb i Szpunar Damian z klasy IVa z rocznika 2013 postanowili zmierzyć się z innymi zawodnikami w różnych stylach pływackich. W kategorii stylem motylkowym Szpunar Damian zajął trzecie miejsce, zdobywając tym samym brązowy medal. W stylu dowolnym również zdobył trzecie miejsce, co było ogromnym osiągnięciem dla niego.
Podczas zawodów nie zabrakło również uczniów klas VIIa, którzy w miarę możliwości starali się popisywać swoimi umiejętnościami pływackimi. Kamila Inglot, Maja Józefczyk, Karina Piątek, Dominik Ślaski, Dominik Szpunar i Miłosz Szpunar, wszyscy z rocznika 2010, podejrzewani byli o to, że mogą zdobyć medale.
Ostatecznie tylko jedno z nich stanęło na podium. Szpunar Miłosz zdobył trzecie miejsce w konkurencji stylu klasycznego. Było to ogromne osiągnięcie dla niego i powód do dumy.
Nasz zespół reprezentujący Szkołę Podstawową w Soninie świetnie się zaprezentował, mimo iż nie wszyscy zdobyli medale. Wszyscy natomiast wykazali się ogromnym zaangażowaniem i determinacją.
Andrzejkowe Mistrzostwa Łańcuta w Pływaniu dla szkół podstawowych i średnich okazały się być doskonałą okazją do przeżycia sportowej rywalizacji oraz rozwijania pasji do pływania. Dla uczniów z Sonina były to niezwykłe i emocjonujące chwile, które na pewno na długo zapamiętają.
W. Kuźniar
Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej
29 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II Łańcucie odbył się XI Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej „Kiedy myślę Ojczyzna…”. Naszą placówkę reprezentował Kacper Drożdż, uczeń klasy szóstej pod opieką wychowawczyni Anny Nowak.
Z uwagi na wysoką rangę recytatorskich zmagań w szranki o najpiękniejszą interpretację stanęli uczniowie wybitnie utalentowani, dla których scena wydawała się być drugim domem. Nasz Kacper doskonale odnalazł się wśród tylu uzdolnionych i swoim wykonaniem wiersza Artura Oppmana pt. ”Orlątko” wywalczył zasłużone wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy, życząc jednocześnie dalszego rozwijania niekwestionowanego talentu!
I miejsce na Regionalnym Turnieju Ligi Robotów w Lublinie
28 listopada 2023 reprezentacja stworzona z uczniów klasy 7a (Dominik Szpunar, Miłosz Szpunar, Krystian Twardak, Maksymilian Wrona, Szymon Wyczarski) i klasy 8 (Donata Bielecka, Mikołaj Cwynar, Kamil Mroczka) pojechała do Lublina na Regionalny Turniej Ligi Robotów.
Liga Robotów jest projektem realizowanym w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości, prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji ze wsparciem m.in. Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Podobne turnieje odbywają się dla wszystkich województw w Polsce. Zgłoszonych do programu zostało 320 szkół w całym kraju (po 20 z każdego województwa), a do finału konkursu awansują po 2 drużyny z każdego województwa. W Lublinie startowały drużyny z województwa Podkarpackiego i Lubelskiego.
Konkurs składał się z 3-ech części:
- zadanie praktyczne – roboty wykonują zadania na macie konkursowej (50% wpływu na ocenę końcową),
- programowanie (30% wpływu na ocenę końcową),
- wyścig (20% wpływu na ocenę końcową),
Okazało się, że poziom konkursu był wyrównany, szczególnie wśród najlepszych drużyn (do których chcieliśmy aspirować ). Dlatego każde potknięcie mogło być decydujące. Niestety początek konkursu nie poszedł do końca po naszej myśli i nastroje były dość umiarkowane. Przeciwnikom szło po prostu lepiej. Nasze wyniki pozwoliły wejść do finałowej 8-ki i mogliśmy zaprezentować się (w zadaniu praktycznym) po raz trzeci (i ostatni). Ten ostatni przejazd naszemu robotowi wyszedł perfekcyjnie, a pozostałym rywalom słabiej. To pozwoliło dać nam wiarę, że po zliczeniu wszystkich punktów będzie co najmniej dobrze.
W zadaniu praktycznym zajęliśmy 1 miejsce.
W klasyfikacji generalnej (woj. Podkarpackie) zajęliśmy również 1 miejsce i będziemy mieli okazję i zaszczyt reprezentować (wraz z drużyną która zajęła 2 miejsce – Grodzisko Górne – pozdrawiamy ) nasze województwo na Ogólnopolskim Finale Ligi Robotów na Stadionie Narodowym w Warszawie !!!
Wyjazd do stolicy traktujemy jako nagrodę za ciężką pracę, która została włożona przez cały nasz zespół SoninaBOT. Na Finale Ligi Robotów poziom będzie nieporównywalnie wyższy i samo wystąpienie tam będzie dla nas wielkim wyróżnieniem. Będą tam drużyny, które doświadczenie mają znaczenie większe od naszego i które brały udział w tego typu zawodach wcześniej.
Bardzo chcieliśmy się dostać do finału i ten cel został zrealizowany.
Gratuluję naszej drużynie - jestem z Was dumny.
Opiekun – M. Sawicki
2023.11.28 - wydarzenie sportowe
W dniu 28 listopada 2023 roku odbył się w hali MOSiR w Łańcucie wyjątkowy event w ramach ogólnopolskiego programu sportowego Szkolnych Klubów Sportowych. Wydarzenie zgromadziło uczniów z różnych szkół i miejscowości, którzy wzięli udział w różnorodnych konkurencjach sportowych.
Początek wydarzenia zaplanowany był na godzinę 12.00, jednak już od wcześniejszych godzin na terenie hali panowała ogromna energia i entuzjazm. Drużyny przybyły wraz ze swoimi trenerami i opiekunami, gotowe do rywalizacji i prezentacji swoich umiejętności.
Na rozpoczęcie ceremonii organizatorzy przygotowali uroczyste przemówienie, w którym podkreślili znaczenie aktywności fizycznej i sportu dla zdrowia i rozwoju młodych ludzi.
Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział we wspólnej ogólnorozwojowej rozgrzewce, a tuż po niej przystąpiono do rywalizacji w różnych konkurencjach, tj. badminton, rzuty talerzykiem (spodkiem) do celu, gwiazda sznurkowa, strzelanie z łuku, tor koordynacyjny z grą kółko i krzyżyk, ścianka rysunkowa, strzelanie z karabinka elektronicznego do celu.
W trakcie zawodów panowała atmosfera pełna rywalizacji, ducha sportowego i wzajemnego wsparcia. Uczestnicy zachęcali się nawzajem, przełamując bariery i wspierając się w osiąganiu jak najlepszych wyników. Widząc ich determinację, nie można było nie poczuć ogromnej siły sportowej, jaka płynęła z tego wydarzenia.
Po zakończeniu zawodów wszyscy uczesnicy zostali zaproszeni na uroczyste wręczenie upominków i koszulek, zaś opiekun otrzymał dla szkoły zestaw sprzętu sportowego (piłki koszykowe, siatkowe, nożne, ręczne, koszulki oznacznikowe, drabinki koordynacyjne, płotki) o znacznej wartości.
Całe wydarzenie było nie tylko okazją do rywalizacji, ale przede wszystkim do integracji i wspólnego spędzania czasu. Uczestnicy mieli szansę spotkać rówieśników z innych szkół i miejscowości, nawiązać nowe znajomości oraz poznać różnorodność sportów i umiejętności.
Organizacja tego eventu była niezwykle udana, dzięki zaangażowaniu wielu osób – od organizatorów, trenerów, opiekunów, po uczestników. Wydarzenie pomogło w promocji zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród młodych ludzi oraz rozwijaniu pasji sportowych.
Wydarzenie w hali MOSiR w Łańcucie w ramach ogólnopolskiego programu sportowego Szkolnych Klubów Sportowych było niewątpliwie wielkim sukcesem. Uczestnicy mieli szansę wykazać się swoimi umiejętnościami, a jednocześnie czerpać radość i satysfakcję ze wspólnej zabawy i aktywności fizycznej.
W. Kuźniar
Lekcja pokazowa z fizyki
21 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w lekcji pokazowej z panią Ewą Kuras, która zabrała dzieci w niesamowitą podróż do świata fizyki wraz z Mikołajem Kopernikiem (rok 2023 został ustanowiony rokiem tego wielkiego polskiego astronoma).
Na zajęciach uczniowie przedstawili Układ Słoneczny – poruszali się jak planety w naszym układzie heliocentrycznym. Na modelach wykonanych z kartonu obserwowali gwiazdy oraz naszą galaktykę.
Następnie uczniowie próbowali polecieć w kosmos rakietą, która była napędzana powietrzem – nie udało się to nawet przy pomocy suszarki
Próbowaliśmy również zwiedzić kosmos balonem oraz rakietami wykonanymi z kubeczków (rakiety napędzane były gumką recepturką). Nasze modele wystrzeliwały w górę, ale także nie dosięgały gwiazd.
Sprawdzaliśmy też, czy gwiazd można sięgnąć przy pomocy helikoptera. Za model służyły śmigiełka wykonane z papieru. Puszczaliśmy je najpierw tak jak rakietę, następnie skorzystaliśmy z piętra szkoły i spuszczaliśmy nasze śmigiełka na parter.
Najlepszym środkiem do podróży w kosmos okazała się rakieta wykonana z butelki. Otwór (dysza rakietowa) został podpalony palnikiem, zaś w środku butelki znajdował się alkohol etylowy zmieszany z powietrzem. Nastąpiło zjawisko odrzutu (wybuch) – dzieci były podekscytowane i szczęśliwe, że rakieta zatrzymała się tuż przed sufitem.
Dzieci były zachwycone doświadczeniami. Następnym razem wraz z Kopernikiem polecimy do samych gwiazd.
Pani Ewie Kuras bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wspaniały pokaz fizyki.
Archiwum Aktualności