Wielki sukces naszych uczniów w Ponadwojewódzkim Konkursie Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2022
Nasi uczniowie po raz trzeci wzięli udział w Ponadwojewódzkim Konkursie GG Robot i po raz trzeci nie zawiedli. W tym roku pierwszy raz była możliwość zdobyć tytuł laureata w obu kategoriach wiekowych, a nie tylko w starszej jak dotychczas. Poza tym z powodu większej niż rok temu ilości drużyn (po 17 w każdej kategorii) laureatów mogło być dwóch z czego planowaliśmy skorzystać
Przebieg konkursu rozłożony jest na kilka miesięcy. W grudniu zainteresowani konkursem uczniowie tworzą 2-5 osobowe drużyny, wybierają swoich liderów i nazwy. W lutym uczniowie poznają kształt stołu konkursowego oraz zadania, które na tym stole można wykonać. Przez następne tygodnie uczestnicy wybierają zadania i budują robota który te zadania będzie wykonywał. Kolejnym etapem jest zaprogramowanie robota. Następnie wykonywane są dziesiątki jeżeli nie setki prób podczas których ciągle wprowadzane są poprawki w konstrukcji i programie robota. W międzyczasie należy wykonać dość szczegółową dokumentację robota, która podlega ocenie przez jury konkursowe.
Po ponad 3-ech miesiącach pracy uczniowie spotkali się 31 maja i 1 czerwca 2022 na finale konkursu w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej.
Pierwszego dnia finału uczniowie musieli zaprezentować się ze swoimi robotami przed komisją oceniającą przygotowanie się drużyn do konkursu.
Po prezentacji nastąpił etap eliminacji w którym każda drużyna ma 3 przejazdy konkursowe z czego wynik dwóch najlepszych jest brany pod uwagę. Po tym dniu wszystkie 4 nasze drużyny zajmowały miejsca na samych szczytach tabel. Ale tylko drużyna SoninaBOT5 miała ogromną przewagę nad pozostałymi drużynami. Reszta wyników choć dobra nie pozostawiła reszty daleko w tyle.
Tego samego dnia wieczorem drużyny SoninaBOT6 i SoninaBOT8 poczyniły poprawki w swoich robotach uwzględniające problemy jakie pojawiły się na zawodach.
Drugi dzień finałów to pojedynki robotów. Dwie drużyny spotykają się po dwóch stronach stołu i wygrana przechodzi do kolejnej rundy, a przegrana kończy zawody. Z tym zastrzeżeniem, że jedna przegrana pozwala wejść na drabinkę przegranych i dojść nawet do finału jeżeli wygra się wszystkie pozostałe pojedynki.
Ten dzień najgorzej zaczęła nasza najlepsza drużyna z pierwszego dnia czyli SoninaBOT5. Przegrali swój pierwszy pojedynek i byli pod dużą presją aż do końca tego dnia. Jednak kolejne pojedynki poszły po naszej myśli i poza drużyną SoninaBOT5 (która odpadła w półfinale) wszyscy nasi uczniowie dotarli do finału. W kategorii klas 7-8 walczyła więc Sonina z Soniną , a w kategorii klas 4-6 też mieliśmy swoją drużyną SoninaBOT6, która z łatwością pokonała swoich przeciwników.
Ostatecznie po podliczeniu punktów z wszystkich etapów konkursu nasze drużyny zajęły następujące miejsca:
Kategoria klas 4-6:
- 1 miejsce dla drużyny SoninaBOT5 (Dominik Szpunar, Krystian Twardak, Miłosz Szpunar, Maksymilian Wrona, Szymon Wyczarski)
- 2 miejsce dla drużyny SoninaBOT6 (Donata Bielecka, Mikołaj Cwynar)
Kategoria klas 7-8:
- 1 miejsce dla drużyny SoninaBOT8 (Szymon Szpunar, Mikołaj Wrona, Filip Drożdż, Kacper Rzegocki)
- 2 miejsce dla drużyny SoninaBOT7 (Dominik Inglot, Jakub Baran, Hubert Rejman, Jan Nowosiad, Stanisław Liszka)
Wszyscy nasi uczniowie zdobyli tytuł laureata konkursu tematycznego (kuratoryjnego) !!!
Poza tym nasze drużyny zdobyły jeszcze kilka innych wyróżnień (1 miejsca w eliminacjach oraz 1 miejsca w pojedynkach robotów w obu kategoriach wiekowych).
Podsumowanie:
Od roku 2019 co roku meldujemy się na podium tego konkursu, ale jeszcze nigdy nie zajęliśmy wszystkich miejsc 1-szych i 2-gich. To ogromny sukces, ale też wielka praca całego 16-to osobowego zespołu uczniów. Uczniowie pracowali z wielkim oddaniem i poświęceniem. Współpracowali ze sobą nawet między drużynami. Kibicowali sobie nawzajem (choć przecież byli dla siebie przeciwnikami). To były bardzo budujące sytuacje. Były nerwy, stres, ale też ogrom radości i wielka satysfakcja. Efektem ubocznym wyróżnienia, pochwały i tytuły Konkurs ten to wspaniała przygoda, ogrom zdobytego doświadczenia i prawdziwa szkoła życia.
Młodsze klasy zdobyte doświadczenie będą mogły wykorzystać w kolejnych edycjach (jeżeli weźmiemy w nich udział). Klasa 8 w końcu dopięła swego i w sposób zdecydowany wygrała te zawody. Konstrukcja i dopracowanie ich robotów budziło podziw i respekt wśród innych zawodników czy nauczycieli. Uczniowie ci zasługują na specjalne uznanie. Przebyli bardzo długą drogę, aby dojść do takiego poziomu profesjonalizmu. Szkoda, że już kończą naszą szkołę. Myślę jednak, że to doświadczenie zaprocentuje w ich przyszłym życiu.
Chciałem podziękować:
- Uczniom za ogrom pracy i w większości bardzo dobre i godne zachowanie (to duma oglądać jak reprezentowali naszą szkołę),
- Rodzicom za wyrozumiałość i wsparcie, choć ich cierpliwość była pewnie nie raz nadszarpnięta ,
- Pani Dyrektor za nieustanne wsparcie i wiarę,
- innym Nauczycielom za wyrozumiałość i opiekę nad uczniami gdy ja nie mogłem jej sprawować,
- Pani Ilonie Nowosiad za wydruk koszulek z nazwą i naszej drużyny, aby już nikt nie pomylił Soniny z Soliną ,
- Panu Zbigniewowi Inglotowi za wsparcie finansowe gdy jeszcze nasza sytuacja sprzętowa nie była tak dobra jak obecnie (dzięki programowi „Laboratoria Przyszłosci”),
Relacja w TV:
Podczas konkursu obecna była TVP Rzeszów. Relacja z konkursu (w tym nagrania z naszymi uczniami) mają się pokazać w najbliższy wtorek o 18.15. Zapraszamy do oglądania
Maciej Sawicki