Medycznie, praktycznie, naukowo i barrrdzo zdrowo, bo ciało człowieka to niezwykła maszyna i tak wyglądał dziś dzień w naszej klasie 3. Najpierw było spotkanie z ratownikiem medycznym i studentem medycyny Panem Pawłem Kalinowskim. Wspólnie odkrywaliśmy budowę anatomiczną człowieka, drogę pokarmu i funkcje organów układu trawiennego. Dowiedzieliśmy się, jakie są nazwy i zadanie poszczególnych organów i co trzeba zrobić, żeby być zdrowym. Potem obejrzeliśmy walizkę lekarza i narzędzia, które są potrzebne w pracy medycznej. A potem nastąpiło sprawdzenie naszej wiedzy i pamięci. Zmieniliśmy się w zespoły operacyjne i zgodnie z instrukcją, umieszczaliśmy organy w człowieku. Te trudne zadania wykonywaliśmy w grupach. Było sterylnie i pod okiem naszego wykładowcy- fachowo. Wszystkie zabiegi się powiodły i powstały sylwetki zdrowych ludzi. Przy tych zabiegach wspierała nas też Pani Dyrektor Następnie pozyskaną wiedzę wykorzystaliśmy na technice do zbudowania człowieka z różnych materiałów . Poza wiedzą był to wspaniały czas wspólnego, kreatywnego działania, a w głowach zostało dużo nowych wiadomości. W imieniu uczniów kl.3 bardzo dziękuję Panu Pawłowi Kalinowskiemu i wszystkim Rodzicom, którzy pomogli w realizacji tej tematyki.
Ależ naukowy i cudny dzień.
Wycieczka klasy 2a - Śladami Niepodległości
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Życzenia dla Niepodległej” uczniowie klasy 2a wybrali się na wycieczkę śladami niepodległości w Soninie. Na mapie Polski zbudowanej z kamyków zaznaczyli biało- czerwoną wstążeczką naszą miejscowość i przypomnieli wiersze o Polsce i Soninie. Następnie poznali historię dębu Niepodległości, który został posadzony w 100. rocznicę odzyskania niepodległości obok naszej szkoły. Razem z panią dyrektor Anną Czachur powędrowali do Parku Niepodległości w Soninie i tam przy pamiątkowym kamieniu w „Zakątku Niepodległości” zapalili znicze i czytali informacje o ludziach, dzięki którym Polska stała się wolnym krajem. Dzieci wysłuchały także opowieści o sonińskich Bohaterach Niepodległości - uczestnikach pierwszej wojny światowej i wojny bolszewickiej. Wszyscy cieszyli się z wycieczki i pogodnego listopadowego dnia, a potem w klasie rozkodowali godło naszego kraju, brali udział w turnieju o ojczyźnie - "Milionerzy" i śpiewali pieśni patriotyczne.
KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY
Samorząd Szkolny Szkoły Podstawowej im. Kapitana Wacława Nycza w Soninie serdecznie zaprasza uczniów klas I-VIII do udziału w Szkolnym Konkursie Literacko-Plastycznym pt. „Sonina – moja Mała Ojczyzna”.
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej w klasach I-IV i V-VIII
Dzień Niepodległości
W piątek 10 listopada 2023 roku w Ośrodku Kultury w Soninie uroczyście świętowaliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obejrzeliśmy przedstawienie "Pociąg do Wolności" wykonane przez klasę 8a i 7a pod przewodnictwem Pani Elżbiety Kozioł, oraz chór z klas 4b i 5a przygotowany przez Panią Dorotę Ziajor. Na zakończenie dziewczynki z klas 5-tych zaprezentowały taniec ze wstążkami. Do występu uczennice zostały przygotowane przez Panią Bożenę Magoń.
15
Spotkanie z rodzicami
Już w najbliższy czwartek, tj. 16 listopada odbędzie się wywiadówka. Rozpocznie się ona na sali gimnastycznej o godzinie 17.30 prelekcją pana Mariusza Kalandyka na temat oceniania. Po wystąpieniu udamy się do klas na spotkania z wychowawcami.
2023.11.07 - pokazy chemiczne
.11. to dzień urodzin Marii Skłodowskiej - Curie, bardzo ważny dzień dla każdego polskiego naukowca. Maria- dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, Polka. Klasa 3 rozpoczęła w październiku realizację projektu. Naszą projektową przygodę Ogólnopolski Projekt Edukacyjny- "Luźne lekcje z naukowcami", zaczęliśmy od Marii Skłodowskiej-Curie. Najpierw poznaliśmy małą dziewczynkę Manię, o której opowiadała nasza lektura, potem obejrzeliśmy prezentację i rozmawialiśmy o naszej Noblistce i jej odkryciach, wykonaliśmy kilka cytrynowych doświadczeń, a na zakończenie udaliśmy się do naszej szkolnej Marii - Pani Madzi od chemii i tam zaczęła się nasza praca empiryczna: wulkan, lampa lawa.
Na zakończenie dowiedzieliśmy się, że piękny portret Marii Skłodowskiej-Curie namalowany przez Pani Dorotę Skiermont - Biernasiuk zdobi ściany Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
2023.10.31 - Spotkanie uczniów z klas 1ab i 2ab z dietetykiem panią Patrycją Sochą
Poznaliśmy zasady zdrowego odżywiania, potrzebę jedzenia warzyw i owoców oraz samodzielnie przygotowaliśmy zielony koktajl i kulki mocy. Było zdrowo, smacznie i kolorowo
Ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych
Zachęcamy do zapoznania się z listą osób zakwalifikowanych oraz listą rezerwową do udziału w projekcie „Rozwój kompetencji językowych i cyfrowych pierwszym krokiem do kształtowania postawy świadomego obywatela Europy” realizowanego w ramach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna nr projektu 2022-2-PL01-KA122-SCH-000096647
VI Festiwal Piosenki Agnieszki Osieckiej
27 października 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Łańcucie odbył się festiwal, podczas którego królowały piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Były to popisy solistów, a wśród nich uczennica klasy szóstej Iwonka Wołk. Na występ wybrała sobie piosenkę pt.: ”Od nocy do nocy”, której melodię można było usłyszeć w filmie „Noce i dnie”. Iwonka zaprezentowała się bardzo ładnie i w związku z tym jury przyznało jej wyróżnienie – serdecznie gratulujemy!
XVI edycja programu „Nie zagubić talentu”
25 października 2023 uczniowie reprezentujący drużynę „SoninaBOT” (Krystian Twardak, Dominik Szpunar, Miłosz Szpunar, Maksymilian Wrona, Szymon Wyczarski) wzięli udział w gali wręczenia nagród i stypendiów dla uzdolnionej młodzieży województwa Podkarpackiego.
W ramach Programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu" przyznawane są: stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe, stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz nagrody pieniężne dla uzdolnionych uczniów lub zespołów.
Nagrodzonych zostało ponad 200 uczniów (często wielokrotnych laureatów konkursów i olimpiad) oraz 11 zespołów działających przy szkołach. Jednym z takich zespołów był właśnie „SoninaBOT” (tutaj konkretnie uczniowie z klasy 7a), który na swoim koncie ma już kilka sukcesów w tym podwójnego laureata (2022, 2023) w konkursie kuratoryjnym z robotyki.
Uważam, że wszystkie dzieci z drużyn SoninaBOT zasługują na dobre słowo, bo dotychczas laureatem konkursu kuratoryjnego byliśmy 10-cio krotnie (2019, 2021 - 2 razy, 2022 - 4 razy, 2023 - 3 razy), finalistą 1 raz (2023), a nagrodzonych dzieci było już 31.Nagroda dla drużyny SoninaBOT to 2000 zł.
1
Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym
Uczniowie SP Sonina w składzie: Kamil Mroczka, Dominik Szpunar (najlepszy zawodnik turnieju) i Krystian Twardak wzięli udział w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym w Zespole Szkół w Kosinie.
W finale zawodów pokonali SP Rogóżno 3:0 i awansowali do finału Powiatu Łańcuckiego.
Był to niezwykle emocjonujący mecz, w którym obie drużyny dały z siebie wszystko. Wyrównane pojedynki poszczególnych meczów dla obu drużyn, na przemian wywoływały przygnębienie i radość. Ostatecznie to drużyna SP Sonina zapewniła sobie wygraną, zdobywając tytuł Mistrza Gminnego Drużynowego Tenisa Stołowego.
Cały turniej był pełen niesamowitych zwrotów akcji. Wszystkie zespoły dawały z siebie wszystko, aby zdobyć tytuł. Zwycięstwo SP Sonina było zasłużone i ukoronowało wysiłek i determinację. Pozostałe drużyny również zasługują na uznanie za walkę i umiejętności, jakie pokazały.
Tenis stołowy to nie tylko sport. Taki turniej wprowadza radość, pasję i ducha sportowego w życie uczniów. Wydarzenie to z pewnością zapadnie w pamięć wszystkich uczestników i będzie inspiracją do dalszego rozwoju sportowego.
Opiekun:Witold Kuźniar
Plebiscyt Edukacyjny 2023 (Nowiny)
Mamy przyjemność poinformować, że nasza Szkoła została zgłoszona przez Uczniów i Rodziców do nagrody w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjnego 2023 organizowanego przez "Nowiny".
Ponadto nominację otrzymał pracujący w naszej szkole nauczyciel, pan Maciej Sawicki.
Linki do głosowania:
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Soninie: https://nowiny24.pl/zespol-szkolno.../pk/5520933/pg/18485
Pan Maciej Sawicki: https://nowiny24.pl/maciej-sawicki/pk/5590795/pg/18335
2023.10.20 - Pasowanie na ucznia
20 października 2023 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na ucznia. Ten szczególny dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci każdego z 33 uczniów klas pierwszych. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Kapitana Wacława Nycza w Soninie.
Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie. Pierwszaki – w obecności swoich rodziców, głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrym kolegami, pilnymi uczniami, obiecywały mieć marzenia i rozwijać swoje talenty. Także ich rodzice – ze wzruszeniem i przejęciem wymalowanym na twarzach - złożyli przysięgę, że będą wspierać swoje pociechy na drodze ich dorastania i rozwoju. Następnie każdy z uczniów został symbolicznie pasowany wielkim ołówkiem przez Panią Annę Czachur - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz otrzymał pamiątkowy dyplom oraz szkolną legitymację.
Uroczystość uświetniła obecność zaproszonych gości. Wójt Gminy Łańcut - Jakub Czarnota wręczył Pierwszakom upominki w postaci bidonów na wodę, Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - Agnieszka Ruszel – podarowała uczniom wielokolorowe kredki i długopisy – by pomogły im ubarwić nawet trudne chwile. Niezwykle ważna była również obecność oraz życzenia i upominki od starszych kolegów i koleżanek wraz z wychowawczyniami.
Pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów w nauce oraz radości i satysfakcji ze zdobywanej wiedzy i umiejętności.
Rodzicom najmłodszych uczniów naszej szkoły z całego serca dziękujemy za wsparcie, zrozumienie i współpracę.
3
2023.10.18 - spotkanie z policjantem
W dniu 18 października odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem policji, starszym aspirantem Adrianem Pankiem z KPP w Łańcucie. Prelekcja dotyczyła w klasach młodszych zasad bezpieczeństwa oraz zachowania w sytuacjach zagrożenia, natomiast starszych - odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne, czyli między innymi hejt w sieci, nierealizowanie obowiązku szkolnego czy niszczenie mienia. To była niezwykle cenna lekcja!
Ważne daty (Erasmus+)
Informujemy, że rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim w ramach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna o nazwie "Rozwój kompetencji językowych i cyfrowych pierwszym krokiem do kształtowania postawy świadomego obywatela Europy" odbędzie się w dniu 23.10 (poniedziałek) w szkole o godzinie 10.00. Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną 7 dni od przeprowadzonej rozmowy, czyli 30.10 (poniedziałek).
2023.10.15 – Międzynarodowe Zawody Robotów XChallange 2023
Reprezentacja naszej szkoły (Mikołaj Cwynar, Kamil Mroczka, Donata Bielecka, Dominik Szpunar, Miłosz Szpunar, Maksymilian Wrona, Krystian Twardak, Szymon Wyczarski, Kacper Drożdż, Kacper Szmuc, absolwent – Szymon Szpunar i opiekun/zawodnik Maciej Sawicki) po raz 3-ci wystąpiła w zawodach z robotyki XChallange (Robomotion) organizowanych w hali Podpromie w Rzeszowie. Zawody podzielone są na kilkanaście konkurencji i każdej startuje od kilku do około 30 robotów.
Zbudowaliśmy 6 robotów w 5 różnych kategoriach. W dwóch kategoriach startowaliśmy po raz pierwszy więc jechaliśmy głównie po naukę, a nie wyniki. W kategorii Lego Tug of War broniliśmy tytułu sprzed roku. Konkurencja nie spała i powstały jeszcze lepsze niż poprzednio. Jednak to nasza była najlepsza (choć konkurencja jest coraz bliżej – są już tuż, tuż). W pozostałych kategoriach było całkiem dobrze, ale brak doświadczenia i dużo mniejsza wiedza była bardzo widoczna na konkursie. Warto pamiętać, że np. w konkurencji Lego Line Follower, gdzie reprezentowały nas dwie nasze drużyny startowały osoby dorosłe, czy uczniowie szkół średnich. Nie było taryfy ulgowej. Jak się okazało sam start i pokonanie całej trasy było ogromnym wyzwaniem z którym część drużyn sobie nie poradziło.
Wyniki:
1 miejsce w kategorii Lego Tug of War – wspaniała konstrukcja uczniów klasy 7a (zasłużone zwycięstwo)
4 miejsce w kategorii Lego Drag Race (w tej kategorii zaprezentowała się mała ilość robotów, a nasze doświadczenie okazało za małe – wynik dobry, ale jeszcze pewna droga przed nami)
5 i 6 miejsce w kategorii Standard Lego Line Follower – tutaj różnica między najlepszymi, a słabszymi była gigantyczna (my byliśmy tymi słabszymi ). Jednak satysfakcji z pokonania całej trasy nikt naszym konstruktorom nie odbierze (brawo Donata, Kacper i Kacper)
1 wygrana i 1 przegrana to bilans walk naszego robota w Lego Sumo. Szkoda, że regulamin był bardzo niedopracowany i nasz robot nie mógł stoczyć większej liczby walk, aby móc się dłużej i lepiej zaprezentować. Chłopcom z klasy 8 udało się bowiem stworzyć absolutnie nowatorską i nietypową konstrukcję (ja nie widziałem nawet podobnej nigdy, a Lego Sumo to jedna z najstarszych konkurencji w tego typu zawodach) – brawo Mikołaj i Kamil - świetna robota!!
Poza tym ja z moim byłym uczniem (Szymonem) wystartowaliśmy w bardzo trudnej konkurencji Onion House (polegającej na zbieraniu czerwonej cebuli spośród innych owoców i warzyw – brzmi może banalnie ). Na czas powstało jednak tylko 4 roboty – za to jakie To była czysta przyjemność móc rywalizować z o tyle lepszymi konstrukcjami od naszej . Zajęliśmy 2 miejsce oddając 1-sze miejsce konstruktorowi robota, który rok temu przegrał właśnie z nami Pozdrawiamy również studentów z Poznania (3 miejsce w kategorii) – piękna maszyna.
Poza tym uczniowie mogli skorzystać z różnych atrakcji które były na miejscu – czyli symulatorów, różnego rodzaju gier, konkursów czy food trucków
Podsumowanie:
Uważam, że nasi uczniowie jak zawsze świetnie się zaprezentowali. I nie mam na myśli wyników, a to, że solidnie przygotowywali się do zawodów – wynik to efekt uboczny całego procesu – zwracam uwagę, aby przede wszystkim dawali z siebie wszystko. Jedziemy tam po rozwój, naukę, doświadczenie.
Warto dodać, że atmosfera na zawodach była świetna. Zawodnicy przeciwnych drużyn ze sobą życzliwie rozmawiali wymieniali się doświadczeniami, a czasami pomagali sobie nawzajem!! Po pojedynkach z pełnym szacunkiem sobie gratulowali – pozdrawiam przy okazji drużynę Bunlab Team (z okolic Opola), która zazwyczaj jest naszym głównym rywalem w Lego Tug of War za wzajemny szacunek i wspaniałą rywalizację fair play!!
24
2023.10.13 - Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 13 października 2023 w Ośrodku Kultury w Soninie uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Świętowanie rozpoczęliśmy od przemówienia Pani Dyrektor Anny Czachur, a następnie przedstawienia "Kursokonferencja" przygotowanego przez Panią Gabrielę Pas i Panią Magdalenę Zubrzak. Następnie wysłuchaliśmy piosenki wykonanej przez dzieci z klasy 4a, które przygotowane były przez Panią Dorotę Ziajor oraz obejrzeliśmy kabaret wykonany przez uczniów pod przewodnictwem Pani Anny Nowak. Na zakończenie samorząd uczniowski odczytał słowa podziękowania, po czym uczniowie rozdali upominki dla wszystkich pracowników szkoły.
20
Odeszła Pani Barbara Kwiatek
Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu wczorajszym zmarła Pani Barbara Kwiatek, wieloletni pracownik Szkoły Podstawowej w Soninie. Pani Basia była nauczycielem, wychowawcą i opiekunem świetlicy. Lubiana i szanowana przez dzieci i rodziców, zawsze służyła radą i pomocą. Przytulała, pocieszała i wychowywała dzieci z wielkim oddaniem i pasją. Była dobrą i serdeczną osobą, kochającą swoją pracę - niezastąpioną "Panią od świetlicy" . Od trzech lat przebywała na emeryturze, zmarła nagle. Pogrzeb śp. Barbary odbędzie się w sobotę 14.10. o godz.14.00 w kaplicy cmentarnej Łańcut Podzwierzyniec.
2023.10.11 - ErasmusDays
11 października 2023 odbyło się w naszej szkole wydarzenie o nazwie #ErasmusDays. Jest to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+.
Nasi uczniowie tego dnia wzięli udział w licznych aktywnościach związanych z programem Erasmus+ i ogólnie wiedzą o krajach Unii Europejskiej. Tworzyli prace plastyczne, gazetkę, grali w gry planszowe, karty, rozwiązywali testy z użyciem narzędzi cyfrowych, brali udział w pogadankach, wykładach związanych z tymi tematami.
Wszystkie te działania pozwolą nam lepiej przygotować się do realizacji projektu „Rozwój kompetencji językowych i cyfrowych pierwszym krokiem do kształtowania postawy świadomego obywatela Europy” realizowanego w ramach Programu Erasmus+.
#ErasmusDays #erasmusplus #erasmus
22
2023.10.11 - Pola nadziei
Drodzy uczniowie!
Masza szkoła po raz kolejny dołączyła do ogólnopolskiej akcji ,,Pola nadziei”, organizowanej przez Fundację Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Inicjatywa ta ma na celu szerzenie idei opieki hospicyjnej wśród dzieci i młodzieży oraz wsparcie dla organizacji, które tą opiekę zapewniają.
W tym roku szkolnym zbieraliśmy cebulki żonkili, które są symbolem nadziei – nieodłącznym elementem pracy hospicyjnej.
Natomiast klasa 8 i 5 b wraz z panią dyrektor Anną Czachur posadzili żonkile w ogródku szkolnym we wtorek 10 października 2023r.
Dziękujemy wszystkim za udziału w tej pięknej inicjatywie. Wspólnymi siłami sprawmy, aby Sonina wiosną zakwitła na żółto, a w naszych sercach rozkwitła nadzieja.
Koordynator:
E.Kuras
1
Archiwum Aktualności